Kõlblik kuni: mis juhtub, kui võtad aegunud ravimit?

Kas teadsid, et ka ravimid võivad halvaks minna? Kui toidu puhul annab säilivustähtaja möödumisest märku lõhn, tekstuur või värvus, siis ravimite puhul on ainus üheselt selge märk pakendile märgitud kuupäev, pärast mida ravimit enam võtta ei tohi.

Mis aga juhtub, kui aegunud ravimit siiski tarvitada?

Mis võib juhtuda?

Iga ravimi väljatöötamisel uuritakse põhjalikult ka seda, kui kaua ravim säilib ehk mis ajavahemikus võib olla kindel, et ravim toimib ega kujuta tervisele mingit ohtu. Sellest tulenevalt määratakse igale ravimile enne apteegiriiulile jõudmist säilivusaeg.

Keskmine ravim säilib 1–5 aastat ning üldjuhul ei tähenda säilivustähtaja ületamine, et ravim muutuks kohe mürgiseks. Tavaliselt tähendab see lihtsalt seda, et ravim ei ole enam nii tõhus, sest toimeaine võib aja jooksul laguneda. Sellisel juhul ei pruugi see inimest piisavalt aidata ja ravimi võtmine on mõttetu.

Mõne ravimi puhul on säilivusaeg olulisem, kuna toimeaine lagunemisel võivad jäägid muutuda inimese jaoks mürgiseks. Näiteks sellised ravimid nagu insuliin, adrenaliin ja mõned antibiootikumid võivad säilivusaja lõppedes muutuda ohtlikuks ning põhjustada neeruprobleeme.

Vähenenud toimega antibiootikumide puhul võib tekkida ka oht, et ravim enam haigusest võitu ei saa, vaid aitab hoopis kaasa ravimite mõjule vastupidavate mikroobide tekkele.

Säilivustähtaja kõrval on oluline hoiustamine

Lisaks pakendile märgitud säilivustähtajale tuleb tähele panna ka seda, kuidas ravimit hoiustada. Ravim võib kirjade järgi küll viis aastat kehtida, aga kui hoiustad seda valesti, võib õige pea probleemide otsa komistada.

Osa ravimeid tuleb hoida külmkapis, osa kuivas ja pimedas ja osa toatemperatuuril. Mõni ravim säilib pärast avamist ainult teatud perioodi (näiteks 1–4 kuud), seega on oluline enne ravimi võtmist kindlaks teha, et neid on hoitud nii nagu peab, mitte näiteks niiskes vannitoakapis. Kui hoiustamistingimustes enam kindel pole, on targem mitte riskida.

Iga ravimi kuldreegel on lõpuks siiski see, et infoleht tuleb läbi lugeda algusest lõpuni — sealt saab kogu info, nii säilitamise kui ka säilivusaja kohta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.