Rinnavähil on ka roosast erinev lint. Miks ja mida see tähendab?

Kas tead, mida see lint tähendab?Allikas: Courtesy of METAvivor

Mitmed hooned ja muud maamärgid maailmas värvusid oktoobris, rinnavähi teadlikkuse kuul roosaks. Pea kõik oskavad roosat linti seostada rinnavähiga. Aga lisame siia veel rohelise ja mererohelise ning saame metastaatilise rinnavähi lindi. Kas te sellise lindi tunnete ära?

On tõsiasi, et peaaegu igaüks teab kedagi, kellel on või on olnud rinnavähk. Aga vähesed teavad fakti, et 20–30% rinnavähi juhtudest varem või hiljem metastaseerub, olenemata algse diagnoosi staadiumist.

Metastaseerunud ehk kaugelearenenud rinnavähi (edaspidi mRV) puhul on tegemist rinnavähi neljanda staadiumiga, mil algul rinnas tekkinud kasvaja on metastaasid ehk siirded ajanud mõnda teise organisse, enamasti luudesse, kopsudesse, maksa või ajusse. Võimalik, et ka mitmesse teise organisse.

Nii on see ikkagi rinnavähk, aga selles staadiumis tegutseb kasvaja rinnast kaugemal. Pahaloomulised kasvajarakud liiguvad algkoldest organismi teistesse kudedesse peamiselt vereringe ja lümfisõlmede ning lümfisüsteemi vahendusel.

Metastaatilisest rinnavähist võib heal juhul kujuneda midagi kroonilise haiguse laadset, samas on statistika alusel viie aasta elulemus 14% (TAI 2010–2014). Maailmas sureb mRV tagajärjel iga päev 115 inimest, see on, nagu kukuks iga päev alla üks inimesi täis lennuk. 

Vastuoluliselt väike on sealjuures panus mRV teadlikkusse ja ravisse: näiteks läheb vähem kui 5% USA rinnavähiravi eelarvest mRV uuringutele. 

See on ka põhjus, miks järjest rohkem panustatakse rinnavähki sümboliseeriva roosa lindi ümbermõtestamisse. Kõigile hästi tuntud roosa lint, mida esmakordselt tutvustati 1992. aastal, on otseselt seostatav rinnavähi varase avastamise ja haigusest paranemisega.

Metastaatilisest rinnavähist aga kahjuks terveks ei saa, on ainult võimalus raviga aega juurde võita. Trikoloor — roheline, roosa ja mereroheline —, mis tähistab metastaatilist rinnavähki, pöörab tähelepanu vajadusele, et rinnavähi staadiumid ja nende ravi ei ole ühesugune ning seetõttu on vajadus suurendada rahastust teadus-arendustegevuseks, et leida lahendusi ka mRVst paranemiseks.

Roheline tähistab kevade võitu talve üle, elu võitu surma üle; mereroheline tähistab paranemist ja vaimsust; kitsas roosa riba viitab metastaatilisele haigusele, mis on alguse saanud rinnast.

Maailmas aitas mRV trikolooril lendu tõusta ja särada iga-aastane hoonete ja teiste maamärkide valgustamine ilusate värvide ja ülla eesmärgiga, ehk siis särada nii otseses kui ka laiemas mõttes. 2021. aastal värvusid roheliseks, roosaks ja mereroheliseks sajad maailma olulised ehitised #LightUpMBC.

#LightUpMBC idee tuli Laura Inaharalt, New Hampshire’i naiselt, kes kaotas mRV-le oma hea sõbra, 32-aastasena mRV diagnoosi saanud Jessica Moore’i, kellel oli haigus juba avastamise hetkel levinud luudesse. Jessica elas haigusega veel neli aastat.

Tema ideest valgustada värviliste tuledega hooneid, et mRV-d laiemalt teadvustada, sai alguse algatus Moore Fight Moore Strong. Selle algatuse moto “Suurema valgus(ta)tusega oleme tugevamad” mõte on toetada uuringuid, mis aitavad leida lahendust, et igal aastal päästa rinnavähi käest rohkem kui 43 000 elu.

mRV kolmevärviline lint aitab maailmas levitada teadmist, et kaugeltki mitte iga rinnavähk ei ole veel ravitav ja vajalikud on nii uued teadmised tuleviku tarbeks kui ka toetus hetkel haigusega elavatele inimestele. 

Eestis on kaugelearenenud rinnavähiga inimeste eest hea seismise enda õlule võtnud üle-eestiline heategevuslik mittetulundusühing Meeta

MTÜ Meeta eesmärkideks on kaugelearenenud ehk metastaseerunud rinnavähiga (mRV) patsientidele parima võimaliku elukvaliteedi ja toimetuleku tagamine ja mRV patsientide esindamine. Tihti on inimestel arusaam, et rinnavähist on võimalik terveks saada. Meie kogemus on, et praegu ei ole see veel kahjuks nii.

MTÜ Meeta tunnuspildil on pooleliolev tikand, millel kujutatakse pihlakat. Eesti rahvauskumustes on pihlakas püha puu, mis kaitseb kodu, ja nõiapuu, millel on suur vägi. Pihlakas on ka väga vähenõudlik. Pildil olev nõel aga tähistab pidevat ravi, mis saadab mRV-ga elavaid naisi igapäevaselt. 

MTÜ Meeta tunnuspilt. Autor Klaudia Tiitsmaa

MTÜ Meeta on noor ja sellist jõudu, et Eesti maamärke kolmevärviliseks teha, meil veel ei ole. Küll aga oleme kolme tegevusaastaga jõudnud

  • üksteisele ja lähedastele toeks olla,
  • istutada Löwenruh parki pihlapuu ja selle all kogunenud lahkunute meenutamiseks-mälestamiseks,
  • andnud välja emotsionaalse ja elulise raamatu mRV-st, lähenedes erinevate vaatenurkade kaudu,
  • aidanud eestindada mahuka teaberaamatu, mis on teejuht ja abiline värskelt selle raske diagnoosi saanud patsiendile.

Meetasid, nagu me ennast ise nimetame, saab toetada, panustades MTÜ tegevusse toetajaliikmena, aga ka annetusega pangakontole. Iga abi on teretulnud!

Postituses on kasutatud mõtteid ja linke Petra Guglielmetti artiklist, mis ilmus ajakirjas Glamour 11.10.2021.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.