Seda, et hambasäsi tüvirakud suudavad taastada inimkeha erinevaid kudesid, on teadlased põhjalikult uurinud juba mõnda aega. See ravimeetod aitab taastada nii struktuurseid defekte kui ka uut kude üles ehitada. Kuid kas hambasäsi tüvirakkude abil saab lasta endale kasvatada ka uue hamba?
Uuringud kinnitavad
“Meie poole on pöördunud mitu inimest küsimusega, kas hambasäsi tüvirakkude abil saab kasvatada endale uue hamba,” räägib Elumuse esindaja dr Merike Seer. “Kuigi teaduslikud uuringud on uue hamba kasvatamise võimalust tõestanud, seda momendil igapäevameditsiinis veel teha ei saa.”
Seer lisab, et hambakliinikuid, kus tüvirakke kasutatakse nii hambaravis kui ka uue hamba ehitamiseks, on maailmas olemas küll, kuid mitte veel Eestis.
Prekliinilistes uuringutes on tõestatud, et tüvirakkude abil saab kasvatada nii uue hambaluu ehk dentiini kui periodondi (hammast ümbritsev kude) ja säsi. See tähendab – uue hamba. Järjest lisandub kliinilisi uuringutulemusi hambasäsi tüvirakkude kasutamise kohta.
Uue hamba kasvatamine on võimalik
Ühe näitena võib tuua USA ja Hiina ühisuuringu. Selles leidis selget tõestust, et hambasäsi tüvirakkude abil on võimalik kahjustatud või hävinud jäävhamba kude asendada ning ehitada täiesti uus, “elus” hammas, mis tunneb sooja ja külma.
Uuringut juhtis professor Songtao Shi Pennsylvania Ülikoolist, kes oli juba enne seda kümme aastat uurinud tüvirakkude võimet parandada hambavigastusi. Ühisuuringus osales 40 last, kellel oli vigastatud jäävhammas. Üldiselt esineb hambavigastusi lastel palju. Neid on oluline ravida, sest vastasel korral võib jääda püsiv kahjustus – vigastuse tõttu häirub hamba juurte areng ja verevarustus.
Selles uuringus andis tüvirakuravi 30 lapsel positiivse tulemuse: tekkis juurte areng, hambaluu moodustumine ning paranes verevarustus. Üks aasta pärast siirdamist oli neis hammastes tundlikkus isegi veidi suurem – st et tulemuseks oli “elus” hammas. Pärast kolme aastat jälgimist leidis kinnitust, et ravi tüvirakkudega on ohutu ja tõhus. Antud uuring on hea tõestus, et inimese hambasäsist pärit rakkudega on võimalik kasvatada uus hambakude.
Lisaks vigastustele on teadlasi huvitanud, kas ja kuidas saab tüvirakke kasutada inimesel uute hammaste kasvatamiseks. Pärast põhjalikku uurimist leiti, et nii piima- kui ka jäävhammaste hambaõõnes olevast hambasäsist saab väga hästi eraldada tüvirakke ning kasutada neid hammaste taaskasvatamiseks.
Dr Jeremy Mao oma meeskonnaga Koetehnoloogia ja Regeneratiivmeditsiini Laborist stimuleeris tüvirakke loodusliku alusmaterjali peal ning ehitas edukalt üles terve hamba üheksa nädalaga.
Dr Mao sõnul on see meetod kuluefektiivne alternatiiv patsientidele, kes ei saa endale lubada kvaliteetseid hambaimplantaate.
Hamba taastamisel tüvirakkudega on siiski ka negatiivseid külgi.
Hamba tüvirakkudega taastamise kasu- ja riskitegurid
Kasu | Riskid |
Suhteliselt mitteinvasiivne protseduur | Infektsioonivõimalus süstekohal |
Täielikult ohutu protseduur | Võib juhtuda, et ravi ei anna alati soovitud tulemusi |
Võimalus saada tagasi naturaalne looduslik hammas | Kui kasutada doonorrakke, võib tekkida äratõukereaktsioon |
Allikas: Dr Jeremy Mao
Ei ole vähimatki kahtlust, et tegu on äärmiselt põneva ja paljulubava uue suunaga hammaste igapäevaravis. Peagi on oodata, et mitmetes riikides, nagu USA, Ühendkuningriik, India ja Hiina, alustatakse kliinilisi uuringuid, kus kasutatakse tüvirakuimplantaati hamba taastamiseks. Positiivse ravitulemuse tõenäosus selles uuringus on väga kõrge – eeldatakse, et ravi õnnestub 91-95 protsendiliselt.