Gage on armas viieaastane poiss, kes käib tavakoolis. Inimesed, kes temaga kohtuvad, ei oska esialgu arvatagi, et tal on autism.
Ta sündis tänu õnnestunud IVF-protseduurile. Ema rasedus kulges kenasti ja sünnitus oli õigeaegne ning beebi sündis loomulikul teel. Vanemate sooviks oli lasta nabaväädil sünnijärgselt pulseerida, et laps saaks verd platsentast juurde, ja säilitada ka nabaväädi tüvirakud. Mõlemad soovid said täidetud. Nabaväät suleti veidi hiljem, nii et verd jätkus lapsele ja ka tüvirakkude kogumiseks.
Mis juhtus?
Kuue kuu vanuselt ilmnesid esimesed märgid, et Gage’iga ei ole kõik korras. Tema roomamine oli asümmeetriline, tal esinesid korduvad stereotüüpsed liigutused ja ta ei suutnud luua silmsidet.
Poisi ema Renee hakkas oma poja pärast muretsema. Kaheaastaselt diagnoositi Gage’il autismispektri häire 2. aste, mis tähendab, et laps vajas olulist tuge. Gage ei lausunud ühtegi sõna ja suhtles sotsiaalselt nagu kuuekuune beebi.
Pärast autismi diagnoosi hakkas Renee lugema kõike, mida ta haiguse kohta leidis. Lisaks liitus ta tugirühmadega ja hakkas Gage’iga teraapiates käima.
Kuulis tüvirakuteraapiast
Kui Renee sai teada tüvirakuravist, püüdis ta lapse saada Duke’i ülikooli kliinilise uuringu gruppi. Selleks oli vaja, et lapsel oleks säilitatud omad nabaväädivere tüvirakud. Gage’il olid need olemas, kuid kahjuks mikrobiaalne test ei võimaldanud rakke uuringu jaoks kasutada. Renee hakkas otsima kliinikuid, mis ravivad autismi mesenhümaalsete ehk koeloomeliste tüvirakkudega (MSC).
Kuidas toimivad tüvirakud autismi korral?
Autismi korral on tegemist põletikulise protsessiga ajus, mistõttu on häiritud mitmed aju funktsioonid. Kahjustunud on piirkonnad, mis reguleerivad mälu, keskendumisvõimet, tähelepanu ja kõnet.
Tüvirakud on leidnud efektiivset kasutamist autismispektri häirete korral, sest need:
- vähendavad põletikku ajus;
- parandavad immuunregulatsiooni;
- parandavad ajusiseseid närviühendusi;
- stimuleerivad kahjustatud närvirakkude asendamist ja uute veresoonte moodustumist;
- asendavad mittefunktsioneerivad keharakud korrektselt toimivate rakkudega.
Allikas: ELUMUS
Gage sai esimese tüvirakuteraapia oma kolmanda sünnipäeva eel.
Kuni kolmeaastaseks saamiseni ei rääkinud Gage praktiliselt ühtegi sõna, kuid pärast tüvirakuravi hakkas iga päev lisanduma uusi sõnu.
Kolm nädalat hiljem ütles poiss oma emale esimest korda: “Ma armastan sind nii väga.” Sellest ajast peale on Gage saanud veel neli korda ravi nabaväädikoe tüvirakkudega.
Nüüd, viieaastaselt, on Gage nii jutukas, et vaevu saab rääkimist pidama. Mõnikord, kui poiss oma suure jutuga Renee ära väsitab, ema peatub ja meenutab, kuidas ta alles mõni aeg tagasi palvetas, et poiss rääkima hakkaks.
Ühing Parentsguidcordblood.org küsis Reneelt, et milliseid teadmisi ja nõuandeid tal on teistele vanematele, kel autismiga laps. Renee möönis, et autismi ravi MSC-dega on eksperimentaalne ja tuleb arvestada, et see ei pruugi alati õnnestuda. Samas arvas ta, et kui seda riski mitte võtta, siis ei saa kunagi teada, kas see ravi toimib või mitte. Ta ise on ravi tulemustega väga rahul. Samuti arvas ta, et vanemad ei peaks lootma ainuüksi “imeravile”, vaid lisaks igati toetama oma lapse oskuste paranemist ning iga väiksemassegi sammu positiivselt suhtuma.
Mis muutub lapse käitumises ravi tulemusena?
Tüvirakuravi autismi korral uuritakse mitmes teaduskeskuses. Esile võiks tuua Dr. Kurtzbergi grupi Duke’i ülikoolis Põhja-Ameerikas, kus esimesed uuringud algasid juba 2014. aastal. Algul kasutati luuüdist pärit tüvirakke. Seejärel hakati uurima just isiklike nabaväädist pärit tüvirakkude kasutamist autismi ravis.
Kliiniliste uuringute tulemused on näidanud, et tüvirakuravi tulemusena:
- paraneb silmside, naeratamine ja teistega kontakti saamine;
- paraneb tähelepanu, keskendumine ja reaktsioonikiirus;
- tekib regulaarne keelekasutus, suutlikkus vestlust algatada ja pidada;
- vähenevad sobimatud emotsionaalsed reageeringud, liigne või põhjendamata erutus ning paraneb võime oma emotsioonidega toime tulla.