Ränga õnnetuse järel ravilootuse kaotanud Kris sai siiski uue võimaluse 

Kris jäi avarii tagajärjel kaelast allapoole halvatuks. Arvati, et nii jääb kogu eluks, kuid tüvirakuteraapia andis mehele uue võimaluse.Allikas: Youtube, CA-Resources video

Tüvirakuravi on pidevalt arenev, aina uusi võimalusi pakkuv meditsiini valdkond, mille avastamisega arstid ja teadlased igapäevaselt tegelevad. Erakordseid tervenemisi keerulistest seisunditest tuleb järjest juurde. 

2016. aastal sattus Kris Bosen (20) USA-s Bakersfield’is raskesse liiklusõnnetusse. Ta oli kaasreisijana autos, mille juht kaotas märjal teel juhitavuse. Auto paiskus vastu puud ning seejärel vastu telefoniposti. Selle tagajärjel sai Boseni seljaaju vigastada ja ta jäi kaelast allapoole halvatuks. Arvati, et kuni elu lõpuni. 

Kuid tüvirakuteraapia andis noormehele uue võimaluse!

Vigastusest lähemalt 

Seljaaju on justkui kahesuunaline kiirtee aju ja ülejäänud keha vahel. See vahendab signaale aju ja keha vahel ehk ütleb kehale, kuidas liikuda, ja annab ajule temperatuuri, valu, puudutuste, asendi ja paljude muude asjade kohta tagasisidet. 

Mis tahes tüüpi seljaaju vigastuse korral on see “kiirtee” aga läbi lõigatud. Mida kõrgemal on vigastus, seda suurem osa kehast on ajust ära lõigatud. Krisi selgroog sai vigastada kaelapiirkonnas. See tähendab, et tema keha kaelast allpool enam ei liikunud. 

Jõudis tüvirakuravini

Tavapäraselt jäävad sellise diagnoosiga patsiendid nagu Kris eluks ajaks voodihaigeks, sest nad ei tunne ega saa liigutada oma keha ja jäsemeid. 

Krisil avanes aga võimalus osaleda kliinilises uuringus Kecki meditsiinikeskuses Californias. Talle süstiti otse lülisambasse 10 miljonit AST-OPC1 tüvirakku. Neil rakkudel on võime areneda närvirakkudeks ja kaitsta närvirakke kesknärvisüsteemis ning seeläbi parandada kahjustusi.

Tema seisund hakkas juba kaks nädalat pärast tüvirakuravi paranema. Kolme kuu pärast oli tal käte motoorne ja sensoorne funktsioon taastunud sedavõrd, et ta sai kasutada telefoni, kirjutada, ratastooli juhtida ja iseseisvalt tegutseda.

Tüvirakk – mis ja milleks?

  • Tüvirakk on algrakk, millel on võime paljuneda ja areneda mistahes rakuks, mida organism parasjagu vajab.
  • Tüvirakke on võimalik saada luuüdist, rasvkoest, hambasäsist, verest, nabaväädiverest ja nabaväädikoest.
  • Nabaväädiveri sisaldab hematopoeetilisi tüvirakke – neil on potentsiaal areneda eelkõige vererakkudeks, sealhulgas immuunrakkudeks.
  • Nabaväädikude ja hambasäsi sisaldavad mesenhümaalseid tüvirakke – need rakud suudavad asendada ja taastada kahjustunud kudesid erinevates organites.
  • Tüvirakke kasutatakse ligi 100 haiguse standardravis, näiteks leukeemiad, lümfoomid, aneemiad, immuunpuudulikkus, kaasasündinud metaboolsed häired, müelodüsblastilised sündroomid jne. 

Lisaks uuritakse tüvirakuravi veel 300 erineva diagnoosi korral. Need on praegu veel teaduslike uuringute faasis.

Allikas: www.elumus.ee

Elu muutus täielikult

Ehkki ei Kris ega teised antud uuringus osalenud patsiendid ei saa veel kõndida, on nende edusammud suurepärane tõestus sellest, et tüvirakkudel on suur potentsiaal taastada närvirakke ja tervendada seljaaju vigastustest. 

Ootamatu paranemine on andnud Krisile lootust saada iseseisvamaks. “Kõik, mida ma olen algusest peale tahtnud, on, et mulle antaks võimalus,” ütles Kris Bosen. Ta loodab endiselt, et ta saab kunagi taas kõndima hakata. “(Kui) mul on võimalus uuesti kõndida, siis pagan jah! Ma tahan selle nimel teha kõik mis võimalik.”

See kogemuslugu on üks paljudest – lootusrikkaid näiteid tüvirakuravi ja erinevate kudede taastamise kohta on juba päris palju. 

Ka nii mõnigi eestlane on tüvirakuravist abi saanud. Hiljuti jagasime teiega Marguse ja Kirta kogemust. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.