Rafael Nadal, Kobe Bryant – spordiässad, kes on operatsiooni asemel eelistanud uutmoodi ravi

Tipptennisist Rafael Nadal on ravinud tüvirakkudega nii selja- kui põlveprobleemi.Foto: shutterstock

Tüvirakk on algrakk, millel on võime paljuneda ja areneda mistahes rakuks, mida organism parasjagu vajab. Lisaks sellele, et neid kasutatakse ligi saja haiguse standardravis, võib neist abi olla ka vigastuste ravimisel. Nii on tüvirakuravi kasutanud ka paljud spordikuulsused.

Tipptennisist Rafael Nadal on ravinud tüvirakkudega nii selja- kui põlveprobleemi. 2013. aastal oli ta sunnitud põlveprobleemide tõttu seitse kuud tennisemängust eemal olema, kuid pärast tüvirakuteraapiat võitis ta seitsme järgneva aasta jooksul kuus Grand Slami tiitlit. 

Milliste vigastuste korral on sportlased veel abi saanud?

Pesapallur Takashi Saito

2008. aastal rebenes Saito küünarnuki ulnaarside, kui ta mängis L.A. Dodgersi võistlusel. Arstid ütlesid talle, et ta vajab nn Tommy Johni operatsiooni (operatsioon, mille käigus mediaalse küünarnuki side asendatakse mujalt kehast pärit kõõlusega), kuid selle asemel sai ta tüvirakuteraapiat. Ravi toimis ja Saito naasis sporti ligi aasta planeeritust varem. 

Pesapallur Alex Rodriguez

Alex Rodriguez on üks kõigi aegade kuulsamaid pesapallureid, kes mängis MLB-s 22 hooaega. 2011. aastal sai ta Saksamaal tüvirakuravi nii õlale kui põlvele. Seejärel jätkas ta pesapalli mängimist 2016. aastani, mil otsustas pensionile minna. 

Tüvirakk – mis ja milleks?

  • Tüvirakk on algrakk, millel on võime paljuneda ja areneda mistahes rakuks, mida organism parasjagu vajab.
  • Tüvirakke on võimalik saada luuüdist, rasvkoest, hambasäsist, verest, nabaväädiverest, nabaväädikoest.
  • Nabaväädiveri sisaldab hematopoeetilisi tüvirakke – neist arenevad uued vererakud, sealjuures ka immuunsüsteemi rakud.
  • Nabaväädikude ja hambasäsi sisaldavad mesenhümaalseid tüvirakke – need rakud suudavad asendada ja taastada kahjustunud kudesid erinevates organites.
  • Tüvirakke kasutatakse ligi 100 haiguse standardravis, näiteks: leukeemiad, lümfoomid, aneemiad, immuunpuudulikkus, kaasasündinud metaboolsed häired, müelodüsblastilised sündroomid jne.

Allikas: www.elumus.ee

Korvpallur Pau Gasol

Operatsiooni asemel otsustas Gasol tüvirakuteraapia kasuks. Teraapia käigus süstiti tema enda tüvirakke põlveliigestesse, et taastada kahjustunud kude. 

Jalgpallur Hines Ward

Ward oli üks esimesi sportlasi, kes pöördus kiire taastumise nimel tüvirakuravi poole. Tal lasi Intermountain Stem Cell kliinikus teha endale rakuproloteraapiat. Põhjuseks oli põlveliigese mediaalse sideme nikastus

Korvpallur Kobe Bryant

Kobe Bryant oli üks kõigi aegade parimaid korvpallureid. Probleemid põlvedega saatsid teda kogu mängijakarjääri jooksul. Ta käis sageli Saksamaal, et saada põlvedele tüvirakuteraapiat. Ravi oli edukas ja ta suutis oma karjääri NBA-s pikendada.

Soovite tüvirakkude ja nende säilitamise kohta rohkem teada? Võtke julgelt ühendust Elumusega, kirjutades elumus@elumus.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.