Arst soovitab: kuidas neerud tervena hoida?

Neerude tervist aitab hoida mõõdukus igas aspektis.Foto: Shutterstock

Krooniline neeruhaigus puudutab hinnanguliselt 850 miljonit inimest üle maakera. Haiguse olemusele tähelepanu pööramiseks tähistatakse ülemaailmset neerupäeva igal aastal märtsikuu teisel neljapäeval – sellel aastal 14. märtsil. 

Krooniline neeruhaigus on vaikne ja salajane haigus ja seda esineb elanikkonna hulgas palju rohkem kui arvatakse. „Hinnanguliselt on krooniline neeruhaigus mingis raskusastmes igal kümnendal inimesel. Pärast 40. eluaastat alaneb neerufunktsioon ligikaudu üks protsent aastas ja juba üle 65 aasta vanustel inimestel esineb kroonilist neeruhaigust palju sagedamini: igal neljandal naisel ja igal viiendal mehel,“ selgitas Põhja-Eesti Regionaalhaigla nefroloogiakeskuse juhataja dr Kadri Lilienthal.

Samas on dr Lilienthali sõnul ka positiivseid aspekte. „Teadmiste paranemine kroonilisest neeruhaigusest on parandanud haiguse ennetamist ning toonud võimaluse tüsistuste kujunemist pidurdada. Kroonilise neeruhaiguse ravivõimaluste laienemine, sealhulgas uued ravimid, annab võimaluse parandada või säilitada elukvaliteeti,“ sõnas arst.

Kroonilise neeruhaiguse varajane diagnoosimine ning parimad tõenduspõhised ravivõtted ja patsiendikesksus on abiks parima tulemuse saavutamisel. Patsientide ning ühiskonna teadlikkuse tõstmine parandab õigeaegset diagnoosimist ning vajalikku ravi. Ja mis kõige olulisem, parandab tervisekäitumist, ravisoostumust ning ühiskonna toetust tugivõrgustiku loomisel.

Arst soovitab!

Igaüks saab neerude heaks ette võtta kaheksa tervist toetavat sammu:

  1. Liigu rõõmuga;
  2. Söö mitmekesiselt ja tervislikult;
  3. Hoia oma veresuhkur normis;
  4. Hoia oma vererõhk normis;
  5. Joo piisavalt vett;
  6. Ära suitseta;
  7. Võta ainult neid ravimeid, mida arst on sulle välja kirjutanud;
  8. Kontrolli oma neerude tervist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.