Ettevaatust: nende söögiseente tarvitamine koos alkoholiga põhjustab mürgistust

Tamme-kivipuravik sobib praadimiseks, marineerimiseks ning ka suurepäraseks suupisteks, kuid mitte koos alkoholiga.Foto: Shutterstock

Selge on see, et mürgiseeni ei tasu suhu pista. Aga kas teadsid, et osade söögiseente ja alkoholi koos tarvitamisel võib saada korraliku mürgistuse?

Mürgistusteabekeskus selgitab, et tegemist on enamasti söögiseentega, mille toksilisus ilmneb vaid siis, kui alkoholi tarbitakse koos seente söömisega – enne ja/või kuni 72 tundi pärast seente söömist. Toime algab 5–10 minutit pärast alkoholiga kokkupuudet ning kestab keskmiselt 2–4 tundi.

Sümptomid kergest kuni raske mürgistuseni on järgmised: iiveldus. tuikav pea ja kael, peavalu, hingeldus, elektrolüütide häired, higistamine, südamepekslemine, tahhükardia, hüpotensioon, uimasus, nõrkus, segasusseisund, südame rütmihäired, valu rinnus, kardiovaskulaarne kollaps, kooma.

Mürgistust põhjustab osades seeneliikides leiduv kopriin, mis takistab alkoholi lagundamist maksas ja põhjustab mürgiste vaheühendite (atseetaldehüüdi) kuhjumist.  

Milliseid seeni siis ei tohiks koos alkoholiga tarvitada?

  • Mürklid (Morchella spp.)
  • Tamme-kivipuravik (Suillellus luridus)
  • Nuijalg-lehtrik (Clitocybe clavipes)
  • Soomusmampel (Pholiota squarrosa)
  • Mõningad heinikulised (Tricholoma aurantium)
  • Kurrel ehk sõrmkübaraseen (Verpa bohemica)
  • Voldiline tindik (Coprinus atramentarius)

Mürgistuskahtluse korral helista infoliinile 16662 ning järgi antud juhiseid. Kui tekivad ainult kerged sümptomid nagu näo õhetus ja iiveldus, võib kannatanu jääda koju usaldusväärse isiku hoolde. Jälgida tuleks teda järgmised kuus tundi. Kui enesetunne halveneb või esinevad raske mürgistuse tunnused, tuleb minna haiglasse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.