Kiletiivaliste nõelamiste tõttu kiirabisse pöördunute hulk on kahekordistunud

Suve lõpus on palju herilasi ringi lendamas.Foto: Shutterstock

Tallinna Kiirabi peaarsti Raul Adlase sõnul on tänavu olnud väljakutseid mõne kiletiivalise nõelamise põhjusega pea kaks korda rohkem kui mullu.

Peaarsti sõnul näitab statistika, et herilased on olnud sel aastal palju agressiivsemad kui möödunud aastatel, kirjutas Pealinn. „Sellel aastal on praeguse seisuga vajanud kiirabi 84 patsienti, kus väljakutse põhjuseks on mõne kiletiivalise nõelamine. Võrdluseks eelmise aasta sama perioodiga oli neid 43 ja aasta varem 34. Seega – tänavu on väljakutseid sellel põhjusel pea kaks korda rohkem,“ kinnitas Adlas .

Adlase arvates on Tallinnas hirm mesilase või herilase nõelamise korral tingitud kaugenemisest maa-elust. Arsti sõnul pole kiletiivalise nõelamine inimesele ohtlik ja mõned mesinikud on loobunud lausa kaitsevarustuse kasutamisest. „Vaid üksikutel juhtudel, kui inimesel on allergia kiletiivalise mürgile, võib olla vajalik mõne ravimi manustamine ja haruarva haiglas inimese seisundi stabiliseerimine,“ nentis ta.

Kuidas käituda pärast nõelata saamist?

Allergilistel inimestel tekib nahalööve, nõrkustunne, hääl muutub kähedaks ja võib esineda õhupuuduse tunnet. Enamasti teavad allergikud, kellel on varem sellist allergilist reaktsiooni esinenud ja kellele on ka vastav ravim sobivas süstlas välja kirjutatud, mida nõelamise korral tegema peab. Muul juhul piisab vajadusel konsultatsioonist oma perearsti või nõuande liiniga.

Kui lähtuda põhimõttest, et herilase nõelamine pole ohtlik, siis peaarsti sõnul kuidagi teisiti käituma ei peagi. Piisab vaid pistekoha üle vaatamisest. Mesilase nõelamise puhul jääb nõel naha sisse ja selle võiks välja tõmmata. Muul juhul kaob piste valu mõnekümne minutiga.

Hea teada!

Mesilase või herilase nõel eemalda võimalikult kiiresti (mõne sekundiga) ja ettevaatlikult, kuna nahale kinnituv mürgipaun on sageli veel tühjenemata (tavaliselt tühjeneb 30 sekundi jooksul). Kõige parem on eemaldada mürginõela kaapides ettevaatlikult nõelamise kohta metallist vahendiga (sile juukseklamber, nuga või võti) naha pealt. Tuleb vältida pigistamist, sest see soodustab mürgi levimist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.