Kliiniline psühholoog soovitab, kuidas oma negatiivseid tundeid ühe lihtsa nipi abil muuta

Ära riku oma torisemisega teiste pühademeeleolu.Foto: Shutterstock

Pühadeajal võivad emotsioonid kergemini võimust võtta. Mõned neist on positiivsed ja kasulikud, teised aga negatiivsed ja rikuvad enesetunnet. Kliiniline psühholoog ja Verge koolitaja Airiin Demir õpetab, kuidas tunnetest rohkem kasu saada ja vihatunded lihtsasti eemale peletada.

„Tunded on olulised igale inimesele. Nad räägivad meile midagi endast ning edastavad meist olulist informatsiooni ka teistele,“ selgitab kliiniline psühholoog Airiin Demir. Kui aga negatiivsed tunded saavad segavaks faktoriks, on üheks lihtsaks tunnete muutmise oskuseks vastupidine käitumine. See tähendabki vastupidiselt oma emotsionaalsele tungile midagi teha või öelda.

„Igal emotsioonil on oma tüüpiline tung, mis paneb meid teatud viisil tegutsema. Näiteks, kui tunneme hirmu, siis tekib meil tung põgeneda või olukorda vältida. Kui tunneme viha, siis tekib meil tung ennast kaitsta ja teist rünnata. Kui tunneme kurbust, tekib meil tung eemalduda ja endasse tõmbuda. Tung tegutseda on üks emotsiooni osa ning muutes ühte osa emotsioonist muutub ka emotsioon,“ kirjeldab Demir.

Kuidas vastupidiselt käituda?

Vastupidise käitumise juures on Demiri sõnul oluline teha seda täiega. See tähendab nii oma näoilme, kehakeele, käitumise kui ka sõnade muutmist. Näiteks kui viha puhul tekib tung püsti tõusta, siis vastupidine käitumine on istuda ja võtta lõdvestunud hoiak. Seejuures on hea teada, et kehakeemia muutumisega muutub ka tunne.

„Kui sul tekib tung inimest solvata, siis käitu vastupidiselt, proovides kasutada lahkeid sõnu,” soovitab psühholoog. “Vihase inimese keha on enamasti pinges, kulmud „kortsus“, käed pigem tugevalt koos. Muuda oma kehakeel vastupidiseks: hoia käed avatuna, näoilme muuda pingevabaks ning rõõmsamaks. Vihane inimene hingab tavaliselt pinnapealselt. Sina tee vastupidist, hingates sügavalt ja lõdvestunumalt.”

Vastupidine käitumine viha korral:

  • Vastupidine tegutsemine: väldi viisakalt inimest, kelle peale oled vihane, nihkudes temast eemale, selle asemel et tema poole liikuda ja teda rünnata.
  • Vastupidine kehakeel: hinga sügavalt sisse ja välja, hoia käed avatuna ja peopesad ülespoole, hoia näoilme lõdvestununa ja proovi poolenisti naeratada.
  • Vastupidised sõnad: kasuta lahkeid sõnu, ära ole õel või solvav.

Psühholoogi kinnitusel aitab see lihtne nipp paremini käituda ka kõikide teiste tunnete korral: „Pane tähele, milline käitumistung sul emotsiooni korral tekib ning muuda oma käitumine, kehakeel ja kasutatavad sõnad vastupidiseks.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.