Hea nõuanne

Kopsuarst soovitab, mida teha, kui tunned maski kandes ebamugavust

Tunnet, mis tekib maski taga hingates ebamugavusest ja ärevusest, ei tohiks alahinnata.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

On tõsi, et maski esmakordsel kandmisel võivad psühholoogilise pinge ja ärevuse või vale kasutuse tõttu tekkida ebameeldivad aistingud, kirjutatakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla veebilehel.

Pulmonoloog Pille Mukk ütleb, et rääkides krooniliste kopsuhaigustega inimestest, aga ka näiteks südamepuudulikkuse patsientidest, ei saa alahinnata tunnet, mis tekib maski taga hingates ebamugavusest ja ärevusest.

Kui tõesti ka vaid subjektiivne tekkiv õhupuudustunne on väga raske, siis tuleb mask ära võtta.

Selliseid olukordi on siiski vähemuses ja üldise maskikandmise soovituse kontekstis on nemad erand, mis ei vähenda oodatavat efekti, mille saavutamiseks vastav soovitus on tehtud.

Mukk jagas ka mõned soovitused neile, kes tajuvad maski kandes suurt ebamugavust.

  • Proovige maski esmalt lühikest aega ja oma kodus, et ootamatult uues olukorras ei saaks ärevus võimaliku efekti pärast määravaks.
  • Valige vajadusel mask, mis on veidi õhem. Jah, sellisel juhul võib olla maski kaitsevõime samuti nõrgem, kuid see on siiski olemas.
  • Inhalaatoreid kasutavatel krooniliste kopsuhaigustega inimestel soovitatakse enne maski ettepanekut kasutada oma n-ö “hoopiipu”.
  • Kui kopsuhaiguse tõttu on juba tegemist kroonilise hingamispuudulikkusega, kus patsiendil on ka tavaolukorras või liikuma hakates hapnikuvaegus veres, siis nende patsientide ravisse kuulub lisahapniku kasutamine ning sellisel juhul kasutatakse maski ninakanüüli peal.

Toimetas Triin Raestik

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.