Kuus soovitust õues sportivale tolmuallergikule

Pidevalt tilkuv nina võib viidata allergilisele reaktsioonile.Foto: Shutterstock

„Kase õietolmu allergia on põhjamaade levinuim allergiahaigus. Kui sellega kaasneb ka ülitundlikkus heintaimede õietolmule, võib ebameeldiv hooaeg kesta maist juulini,“ tõdeb SYNLABi laborispetsialist Kaidi Hunt. 

Õietolmuallergia sümptomite avaldumine sõltub spetsialisti sõnul nii individuaalsest tundlikkuse astmest, allergeeni vastase antikeha hulgast, organismi üldisest tervislikust seisundist, ilmast, aga ka vanusest. Vanusega nimelt muutub organismi immuunsüsteem õhus levivate (aero)allergeenide suhtes üldjuhul tolerantsemaks.

Õietolmuallergia sümptomid on kinnine nina (limase eritise või turse tõttu), aevastamine, vesised, sügelevad ja punased silmad. „Neid haigusnähte põhjustavad allergiku organismi nuumrakkudest vabanevad põletikku esile kutsuvad ained, millest tuntum on histamiin,“ selgitab spetsialist. 

Laborispetsialist toob seejuures veel välja, et kase õietolmu molekulil on palju väga sarnaseid ja laialt levinud molekule (homolooge) pähklites, aga ka puu- ja juurviljades, millest tulenevalt tunneb kaseallergik ebameeldivat suu sügelemist ja turset vahel ka õunte, sarapuupähklite, herneste jms söömisel. 

Kase õietolm pole ainus, mis võib peavalu põhjustada. Juunis ja juulis peaksid Hundi sõnul tähelepanelikud olema needki, kel on diagnoositud heinaallergia või kes sel perioodil täheldavad allergiale viitavaid sümptomeid. Heinaallergiat esineb 40%-l allergikutest ja pahatihti esinevad kase õietolmuallergia ja heinaallergia koos. 

Mida jälgida looduses sportimisel?

Hunt tõdeb, et vabas õhus sportivale õietolmuallergikule ei ole praegune aeg kerge. „Kehalise koormusega kaasneb tavaliselt ka suure koguse õhu sissehingamine ning õhus lendava õietolmu eest ei ole kuhugi pääsu,“ märgib ta.

Seetõttu tasuks allergikutel oma treeningplaani vastavalt ilmale kohandada. Siin selleks väärt soovitused, mida silmas pidada:

  1. Õietolmu hulk on õhus kõige kõrgem hommikul kell 5:00-10:00. Hea nipp on jälgida allergialiidu kodulehelt õietolmu seireuuringut. Vajadusel treeni kõige tolmurikkamal ajal siseruumides.
  2. Jälgi ilma. Ära treeni õues tuulise ilmaga, siis lendleb õhus rohkem õietolmu. Samal ajal aga vihmaga ja pärast vihma väheneb õietolmu hulk õhus oluliselt.
  3. Kanna joostes prille. Vajadusel kata ka nina ja suu maskiga, et joostes suures koguses õietolmu hingamisteedesse ei satuks.
  4. Muuda jooksuteekonda, et vältida põlluservi ja metsaaluseid radu.
  5. Kui soovid tingimata ainult õues sportida, võiksid õietolmuhooajal ajutiselt vähendada treeningukoormust.
  6. Järgmisel hooajal alusta antihistamiinravi umbes kaks nädalat enne õietolmuhooaja algust.

Kui kahtlustad endal allergiat, aga ei oska päris kindlalt haigusnähte tolmuallergiaga siduda, tasuks reaktsiooni põhjuse tuvastamiseks teha vereanalüüs. „Kevadel ja suvel tekkiva ja pikaks ajaks püsima jääva nohu puhul on näidustatud verest allergeeni vastaste IgE antikehade määramine,“ sõnab Hunt.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.