Emakakaelavähk on haigus, mida on võimalik täielikult ennetada, kui end õigeaegselt vaktsineerida ja aktiivselt sõeluuringul osaleda. Sõeluuringuga tuvastatakse suure vähiriskiga HPV nakkust, mis on emakakaelavähi peamine tekkepõhjus. Naistel, kel on HPV test positiivne, otsitakse lisauuringu käigus võimalikke vähieelseid muutuseid ehk seisundit, kus vähk ei ole veel välja arenenud.
“Mind kutsuti 2021. aastal sõeluuringule ning seal leitigi emakakaela düsplaasia ehk muutused emakakaelarakkudes. Sain kiiresti operatsioonile ning kõik lõppes õnnelikult. Pärast seda lasin teha korraliku arstliku ülevaatuse, käisin ka mammoloogi juures,” meenutab Mai-Liis.
Sarnaseid lugusid on sõpruskonna lähikondsete seas veelgi. “Mitmel mu lähedasel on avastatud muutused emakakaelas ning tänu õigeaegsetele uuringutele on saadud kiirelt jaole. Nii et vaadake, kelle aasta on, kui pole sinu, äkki on su ema, õe, tädi või sõbranna aasta, tuletage oma kallitele meelde ja käige ise ka ära. Pealegi – südamerahu huvides ei ole ühtegi põhjust mitte minna!” räägib Mari.
Naised tunnistavad, et kiire elutempo juures võib tervise eest hoolitsemine vahel meelest minna, ent siis ongi hea, kui turvavõrk teemat sõbralikult meelde tuletab. “Teoreetiliselt olen ma see inimene, kes tahaks käia kõikides tervisekontrollides, teha õigel ajal gripivaktsiini jne, aga tegelikult on ikka nii, et kui keegi sõpradest ei meenutaks, siis ma unustaksin need tegevused lihtsalt ära. Mõnikord ilmselt ei juhtu midagi, kui arsti juurde ei jõua, aga selles ei saa kunagi kindel olla ja ma ei tahaks üldse olla see teine pool statistikast,” ütleb Keiu.
Kes on 2025. aastal sõeluuringule kutsutud?
Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi vanuses 30–65 iga viie aasta tagant ehk aastatel, kui nad tähistavad juubelit, st 5 või 0-ga lõppevat sünnipäeva. 2025. aastal on tasuta emakakaelavähi sõeluuringule oodatud ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastatega 1960, 1965, 1970, 1975, 1980, 1985, 1990 ja 1995.
Sihtrühma kuuluvad naised võivad uuringule registreerida terviseportaalis või võttes telefoni teel ühendust sobiva tervishoiuasutusega. Teine variant on endale soetada kodutest, mida saab tasuta tellida Tartu Ülikooli Kliinikumi ühendlabori veebikeskkonnast hpv.kliinikum.ee. Sõeluuringul saab osaleda terve aasta vältel ega pea selleks jääma personaalset kutset e-posti või kirja teel ootama.