Iga inimese antikehade kooslus on unikaalne
Kalda ütles, et iga inimese antikehade kooslus on unikaalne ning sarnaste antikehade kooslusega inimesi leidub üliharva, mistõttu ei saa järeldada, et kahel inimesel, kellel on sama hulk antikehi, on immuunkaitse võrdne. „Samuti peab arvestama sellega, et aja jooksul antikehade tase veres langeb, ja see, kui palju see langeb, on individuaalne ja sõltub inimese vanusest ning kaasuvatest haigustest,“ lisas Kalda.
Antikehadel põhinev immuunvastus, sh ka antikehatestiga mõõdetavad antikehad tekivad tavaliselt 10-21 päeva jooksul pärast COVID-19 haigusesse nakatumist. Seepärast ei sobi antikehade test COVID-19 ägeda haiguse diagnoosimiseks, seda kasutatakse eelkõige haiguse läbipõdemise fakti tuvastamiseks.
Antikehad tekivad ka pärast vaktsineerimist – vaktsiiniga kehasse sattunud viiruse eluvõimetule osakesele reageerides hakkab meie keha tootma antikehasid ning õpib tuvastama ja neutraliseerima päris viirust. „Kui palju antikehasid vaktsineerimise tulemusel verre tekib, on taaskord väga individuaalne ja samamoodi, nagu peale põdemist, väheneb ka pärast vaktsineerimist antikehade hulk aja möödudes,“ ütles Kalda.
Mälurakud kaitsevad meid raske haigestumise eest pikalt
Seetõttu ei saa vaktsiin ega haiguse läbipõdemine kaitsta meid nakatumise eest kogu eluks. „Kui näiteks inimesel on juba antikehade tase langenud ja ta puutub kokku suure hulga viirusega, võib ta ikka haigestuda. See on ka põhjus, miks palutakse ka vaktsineeritutel maske kanda ja muudest reeglitest kinni pidada,“ selgitas Kalda.
Samas, vaktsineeritud inimese haigestumine on suure tõenäosusega palju kergem ning risk sattuda haiglasse on palju kordi väiksem kui neil, kes vaktsineeritud pole. „Inimorganism jääb tänu luuüdis pesitsevatele mälurakkudele raske haiguse eest kaitstuks ka pikka aega pärast vaktsineerimist,“ lisas Kalda.