Süda on vist rütmist väljas – kas EKG toob selguse?

Südameprobleemide korral on tavaliselt esimeseks vajalikuks uuringuks EKG.Foto: Shutterstock

Südamehaigused ei ole koroonaviiruse pandeemia ajal kuhugi kadunud ning probleemi kahtluse korral tuleks pöörduda arstile. Tavaliselt on esimeseks vajalikuks uuringuks EKG. Kas see toob selguse majja?

Missugused tunnused viitavad südameprobleemidele?

Erinevad rütmihäired ja muud südame jõudlust mõjutavad haigused võivad põhjustada probleeme kogu organismi vereringes.

Confido Kiirkliinikute arst dr Andreas Abeli sõnul võivad rütmihäirete tagajärjeks olla üldine nõrkus ja jõuetus, südamepuudulikkusest tingitud tursed või hoopis trombidest põhjustatud komplikatsioonid, näiteks ajuinfarkt.

Arst toob välja, et südame rütmihäirele võib viidata tunne, et süda peksleb, lööb ebaregulaarselt või jätab lööke vahele.

Tõsisematest südamega seotud probleemidest võivad märku anda pearinglus, uimasus, õhupuudus või rindkerevalu. Alati ei pruugi aga kaebusi esineda või on need leebed, mistõttu inimene ei pane neid tähele.

Südametegevuse jälgimisel võivad abiks olla nutikellad. Pulsi ja südamerütmi jälgimisel saab muuhulgas treenida targalt, ilma et koormaks liialt organismi või südant.

Andreas Abeli sõnul tuleks aga nutiseadme tuvastatud võimalik terviseprobleem kindlasti üle kontrollida tervishoiuasutuses vastava aparatuuri ja testide abil.

Lihtne ja ohutu uuring

Kõige parem abimees südame rütmihäirete diagnoosimiseks on elektrokardiogramm (EKG) ehk südamefilm, mis registreerib südame elektrilisi signaale. Lisaks aitab uuring tuvastada südame verevarustuse probleeme (näiteks infarkti) ja ülekoormust.

Uuring on patsiendile valutu. Dr Abel selgitab, et EKG registreerimisel lamab patsient paljastatud ülakehaga selili. Käte ja jalgade külge ning rindkerele kinnitatakse elektroodid, mis registreerivad südame elektrilisi impulsse.

Uuringu ajal ei tohi liigutada. EKG registreerimine käib kiiresti. Koos ettevalmistuse ja riietumisega võtab uuring tavaliselt aega 5–10 minutit.

Abel sõnab, et ägeda südamehaiguse, näiteks rütmihäire või infarkti korral toimuvad EKG muutused kiiresti ja südamefilm on selliste haiguste diagnoosimisel olulisim ning esimesena tehtav uuring.

Ta lisab, et EKG täpne tõlgendamine vajab vastavat kogemust ning selle peab tegema loomulikult arst.

Abel ütleb, et südamehäirete kahtluse korral saab uuringu eelregistreerimata  ära teha kõigis Kiirkliinikutes, kuid hindamisel oleks arstidele suureks abiks patsiendile varasemalt tehtud südamefilmid (kui need on paberil, siis võtta kliinikusse kaasa).

Ta selgitab, et erinevad haigused võivad põhjustada muutuseid, mis jäävad filmile püsima pikaks ajaks.

Koormustest ja Holter-EKG annavad kinnitust

Mõned haiguslikud muutused, näiteks verevarustusehäired ei tule sageli rahuolekus registreeritud südamefilmis välja. Sellise haiguse kahtlusel tuleks arsti sõnul tavalisele EKG-le lisaks teha südame koormustest.

Sagedamini kasutatakse koormustesti tegemiseks veloergomeetrit või spetsiaalset liikuvat rada (treadmill). Test kestab koos ettevalmistuse ja taastumisega tavaliselt kuni 30 minutit. Uuringul on kõige parem kanda kerget sportlikku riietust ning jalanõusid.

Uuringuga saab hinnata, kui suurt koormust patsient talub, kuidas reageerivad koormusele pulss ja vererõhk ning kas südamelihases tekivad koormusel vereringehäirele viitavad muutused.

Sageli ei tule vaid aeg-ajalt esinevad rütmihäired lühikese aja jooksul kliinikus võetud EKG pealt välja. Sellisel juhul tuleks lisaks teha ööpäevane EKG-monitooring (Holter-EKG), mil keha külge kinnitatud elektroodid ja spetsiaalne salvestav aparaat registreerivad südamefilmi kogu mõõteperioodi jooksul.

Mõõtmise järel vaatab uuringu üle kardioloog ning annab oma hinnangu rütmihäirete esinemise kohta.

Maanda riske elustiiliga

Südame rütmihäirete riskitegurid on samasugused, nagu üldiseltki südamehaiguste puhul.

Riske aitavad arsti sõnul madalamana hoida korras kehakaal, regulaarne liikumine, normaalne vererõhk ja veresuhkur. Hoiduda tuleks suitsetamisest.

Mõnede rütmihäirete puhul mängib oma rolli pärilikkus ning rütmihäirete risk tõuseb üldiselt vanusega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.