Hea nõuanne

Vaimsest tervisest kiilanemiseni: kuidas mõjutab testosteroonitase mehe tervist?

Arsti sõnul on kõrge testosteroonitaseme ja kiilanemise vahelisel seosel tõepõhi all.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Usutakse, et testosteroon on see, mis teeb mehest mehe – olgu kõne all musklid, seksuaalsus või mehe karjäär. SYNLABi laboriarst dr Jüri Laasik kinnitab, et testosteroon toetab meestele omaste joonte väljakujunemist nagu madalam hääletämber ja karvane rind. Lisaks mõjutab see spermatosoidide arengut ja hulka, eesnäärme talitlust, libiidot, samuti lihasmassi ja -jõudlust. Laboriarst annab vastused meeste levinumatele testosterooni puudutavatele küsimustele.

Kuidas olla kindel, et testosteroonitasemega on kõik korras?

Mehe testosteroonitase jõuab oma tippu umbes 20 aasta vanuses. Seejärel hakkab see aeglaselt vanusega vähenema. Alates 40.–50. eluaastast langeb meeste testosteroonitase 1-2% aastas. Seega, mida vanem on mees, seda tõenäolisem on normist madalam testosteroonitase. Sellele võivad viidata väsimus, lihasmassi vähenemine ja rasvumine, meeleolumuutused ja probleemid mäluga, aga ka madal sugutung ja probleem erektsiooniga. Seetõttu soovitatakse alates 35. eluaastast meestel kontrollida testosteroonitaset iga 4-5 aasta tagant.

Kulturistid võtavad lihaste kasvatamiseks steroididena juurde suurtes kogustes testosterooni, kuid millisel määral mõjutab keha loomulik testosteroonitase lihaskasvu?

Testosteroon suurendab organismis kahte protsessi – lihaste kasvu ja aeroobset võimekust. Esiteks on ta võimas anaboolne hormoon, mis suurendab meeste lihasmassi ja tõstab ka üldist lihaste jõudlust. Lisaks soodustab see punavereliblede arvu tõusu, mis võimaldab lihaste suuremat hapnikuga varustamist. Arvukad uuringud aga on näidanud, et erinevused testosteroonitasemes füsioloogilistes piirides ei mõjuta oluliselt lihaste kasvu. Seega, kui Kalle ja Mati treenivad ja toituvad võrdselt, aga Kallel on loomulik testosteroonitase madalam, siis lihaste suurenemise kohapealt ei ole Matil siiski mingeid eeliseid.

Teisiti on asi siis, kui testosterooni (või analooge, anaboolseid steroide) kasutatakse lisaainena ehk teisisõnu tarvitatakse dopingut. Selleks, et lihas oluliselt kasvama panna, peab testosteroonitaset tugevalt tõstma ja pikalt kõrgemal hoidma. Lisaks lihaste suurendamisele võivad testosteroon ja anaboolsed steroidid vähendada raske treeningu ajal tekkivaid lihaskahjustusi, aidates sportlastel sellest kiiremini taastuda ning võimaldades neil suurema koormusega ja sagedamini treenida.

Kas testosteroonil on mõju mehe võimekusele voodis?

Sageli seostatakse testosterooni just peenise jäigastumisvõimega. See aga ei pruugi täielikult tõsi olla ning on vaid üks osa mehe sugutungi suurendamiseks ja sugulise jõudluse saavutamiseks. Testosteroon mõjutab seksuaalkäitumist eelkõige meie aju kaudu, tekitades seal liibidotunde ehk seksuaalsoovi. Ajus tekkiv impulss kantakse edasi perifeeriasse, kus see realiseerub peenise jäigastumisega, mis on suguakti toimimise eelduseks. Testosteroon sekkub küll ka jäigastumisprotsessi, kuid seda kahe vastupidi toimiva mehhanismiga, mis teineteist neutraliseerivad. Niisiis võib peenise jäigastumine toimuda ka testosterooni osavõtuta ning testosterooni osaks on eelkõige erektsiooniprotsessi õigeaegne ajastamine seksuaalsooviga, mille realiseerumine lõpeb suguaktiga.

Kas liigne masturbeerimine mõjutab testosteroonitaset?

Ainuüksi masturbatsioon ei mõjuta meeste testosteroonitaset pikemas perspektiivis. Masturbatsioonist põhjustatud ejakulatsioon võib tõsta (sarnaselt suguühtele) testosteroonitaset, kuid seda vaid lühikeseks ajaks. Siiski võib masturbatsioon põhjustada psühholoogilisi häireid – süütunnet või depressiooni, mis võivad teatud määral alandada testosteroonitaset. Kui mehel esineb madalale testosterooni sisaldusele viitavaid märke ning kui seda seostatakse masturbatsiooniga ja see omakorda tekitab probleeme suhetes partneriga, siis tuleb kaaluda psühholoogilist nõustamist üksi või koos partneriga.

Kuidas mõjutab testosteroon mehe vaimset tervist?

Kuna testosterooni retseptoreid on leitud erinevates aju õppimis- ja mälukeskustes, on sel otsene mõju ka nendele funktsioonidele. Madalat testosteroonitaset seostatakse paljude sümptomitega nagu meeleolumuutused, mälukaotus, ärrituvus, impulsiivsus, stress, ärevus ja depressioon. Samas võib nende üldiste vaevuste tekkeks olla ka palju teisi väliseid tegureid. Vähe on uuringuid, mis ütleksid lõplikult, et madal testosteroon suurendab vaimsete tervisehäirete riski, kuid siiski mõned on näidanud korrelatsiooni testosteroonitaseme ja vaimse tervise häirete vahel.

Kas kõrge testosteroonitaseme ja kiilanemise vahel on seos?

Kõrge testosteroonitaseme korral toodab keha rohkelt teist hormooni nimega dihüdrotestosteroon (DHT). DHT omakorda vähendab juuksefolliikulite suurust, mis viib juuksekavade peenenemiseni, nende kaotuseni ning võib piirata ka uute folliikulite teket. Nii et seosel kõrge testosteroonitaseme ja kiilanemise vahel on täiesti tõepõhi all. Samas on madalama testosteroonitasemega meestel täheldatud normaalsest kõrgemat DHT taset. Seega võib ka madalama testosterooniga meestel kiilanemist ette tulla.

Kuidas mõjutab mehe tervist liiga kõrge testosteroonitase?

Kõrge testosteroonitaseme tunnuseid on palju: akne, vererõhu muutused (nii üles- kui allapoole), seksuaalkäitumise häired, kehakarvade ülemäärane kasv ja kiilaspäisus. Kuid alati tuleb nende juures mõelda ka teistele võimalikele põhjustele.

Ülemäärane testosterooni tase võib viia tõsiste tervisehäireteni, millede hulka kuuluvad healoomuline eesnäärme suurenemine, süvaveenide tromboos, jäsemete tursed ning ka kopsuembol ja südameinfarkt. Ka võimalikust kõrgest testosteroonitasemest tingitud probleemide tõttu on mõistlik oma hormoonitaset juba iseenda rahustuseks kontrollida iga nelja kuni viie aasta tagant. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.