Unevajadus on vägagi individuaalne ning seitsmest tunnist, millest piisab näiteks sinu sõbrale, ei pruugi olla piisav sulle endale. Mida vanemaks saame, seda väiksemaks muutub ka meie unevajadus.
Imikud vajavad keskeltläbi 14 kuni 17 tundi und ööpäevas. Väikelapsed aga juba 10 kuni 14 tundi. Täiskasvanuks saades vajab inimene 7 kuni 9 tundi uneaega, kuid sarnaselt teistelegi valdkondadele leidub ka siin kindlasti erinevusi.
Miks ma jälle magada ei saa?!
Unetusel võib olla mitmesuguseid põhjuseid ning siinkohal toomegi välja neist kõige levinumad:
Stress – Kui tunned mõnel pingelisemal ja stressirohkem perioodil, et uni pole piisav ning magamisega on raskusi siis koheselt muretsemiseks põhjust pole. Küll aga ei tohiks selline periood kaua kesta. Sellisel juhul mõjutab magamatus juba sinu mõtlemisvõimet ning nõrgeneb ka immuunsussüsteem. Stress omakorda on suuresti mõjutatud ka ebapiisavast unest, seetõttu tuleks sellega pikema aja jooksul kindlasti tegeleda.
Depressioon – Depressioon võib mõjuda kahtepidi: see võib tekitada nii unetust kui ka hüpersomniat ehk liigunisust. Viimase korral magab depressioonis inimene rohkem kui vaja ning tunneb ennast pidevalt väsinud ning kurnatuna.
Alkohol – Alkohol häirib und ning seetõttu väheneb ka une kvaliteet. Juba klaasike punast veini võib aidata kaasa REM-unefaasi mitte jõudmisele. Seejärel hakkab meie keha tootma kortisooli ning organismi stressitase tõuseb. Lisaks sellele on alkohol ka diureetikum ja suurendab vajadust minna tualetti mistõttu võib uni jääda puudulikuks.