Rahvusvahelise unepäeva nõuanded: kuidas saavutada hea uni?

Loo endale magamise ja üles ärkamise režiim ning järgi seda nii hästi kui saad ka nädalavahetustel.Foto: Shutterstock

Uni on meie jaoks sama oluline ja vältimatu nagu hingamine, vee joomine ja söömine, sest une ajal taastuvad meile olulised kehafunktsioonid – seepärast tunnemegi end kehvasti, kui uni on häiritud. Sugugi vähem olulised pole ka väikesed puhkehetked päeva jooksul.

Peassi.ee spetsialitid tuletavad meelde, et selleks, et puhkamisest meile veel rohkem kasu sünniks, on hea, kui endale neid puhkehetki ka teadvustame. Siis oskab keha seda aega kohe eriti nautida. Seega on puhkamine väga oluline, sest aitab meil stressi maandada, närvisüsteemi rahustada ning energiat taastada.

Mida teha kui uni on katkendlik? Kui on raske uinuda? Kui uni läheb liiga vara ära?

 1. Pea mõnda aega unepäevikut. See aitab sul näha, mida peaksid muutma, et hästi magada ja olla igapäevaselt energiline, rõõmus ja tark.
 2. Liigu vähemalt kolm korda nädalas 30 minutit ja võimalusel õues. Hea oleks liikuda iga päev ja rohkem kui pool tundi. Kui võimalik, siis päeval tasub olla päevavalguse käes.
 3. Raske on uinuda näjasena või kui kõht on liiga täis. Säti oma söömist nii, et magama minnes oleks kõht meeldivalt ja piisavalt täis.
 4. Hästi planeeritud päevased uinakud võivad aidata sul olla energiline ja efektiivne. On oluline, et need une-ärkveloleku rütmi ei segaks – nad ei tohiks olla liiga pikad ega liiga hilja õhtul. Kui öösiti uni ei ole hea, siis ei tasu päevaseid uinakuid teha.
 5. Tee oma magamistuba mõnusaks ja undsoodustavaks. See tuba võiks olla jahe, vaikne, pime ja rahulik. Soovitame elektroonilised seadmed hoida käeulatusest eemal. Nende kasutamine, siis kui uni ei tule muudab uinumise veel ebatõenäolisemaks. Äratamiseks kasuta äratuskella või mõne pereliikme abi.
 6. Päeva teises pooles ei tasu juua kofeiini sisaldavaid jooke, nagu kohv, must ja roheline tee, koola-joogid. Ka šokolaad sisaldab kofeiini ja teobromiine.
 7. Kui inimene on magamata, siis tema võimekus autojuhina on sama, kui tal oleks alkoholijoove 0,08%. Suurbritannias on leitud, et igal aastal põhjustavad magamata autojuhid 100 000 autoõnnetust.
 8. Loo endale magamise ja üles ärkamise režiim ning järgi seda nii hästi kui saad ka nädalavahetustel. Tänu pideva püsivale rütmile tunned päeval vähem väsimust ning uni tuleb sisseharjunud uinumisajal kergemalt.
 9. Paar tundi enne magamamineku aega ära joo ega söö palju, ära võimle. Ka ära jäta oma koolitöid viimasele hetkele. Umbes tund aega enne magamaminekut väldi ka teleka vaatamist, arvutis või telefonis aja veetmist. Kui enne magamaminekut tegeleda vaiksete, rahulike tegevustega, siis tuleb uni palju kergemalt.
 10. Kui teed igal õhtul enne magamaminekut samu asju, siis su keha harjub nende une-eelsete signaalidega ära ja uni tuleb kergemalt. Näiteks käi vannis või duši all või loe raamatut.
 11. Pea päevikut või hoia voodi juures käeulatuses paberit ja pastakat. Kui uinumisel tuleb tegemata töid, täitmata kohustusi või muud ebameeldivat meelde, siis kirjuta need asjad üles. Nii on kergem neid peast välja saada.

Peaasi.ee algatatud vaimse tervise vitamiinikuuri jooksul saab teha vaimse tervise vitamiinitesti, et välja selgitada, missugune on unevitamiini ja teiste vaimse tervise vitamiinide tase.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.