Test sai populaarseks: see oli usaldusväärne ja lihtne meetod, et ennustada inimesel südame isheemiatõve (südameinfarkti alushaigus) esinemise tõenäosust. Koormustesti märgiti südamearstide tegevusjuhendites esmakordselt Ameerikas 1970. aastatel. 1974. aastal avaldas Ameerika Südameühing esimesed ametlikud suunised koormustesti rakendamiseks igapäevapraktikas. Sellest ajast hakati koormustesti laiemalt kasutama südame isheemiatõve varajaseks avastamiseks ja diagnoosimiseks ning see võitis kiiresti populaarsust südame-veresoonkonna haiguste riskihindamisel.
Miks on koormustest oluline?
Koormustest on suurepärane viis südametöö hindamiseks koormuse ajal ja taastumise võimekuse jälgimiseks. Testiga jälgitakse südame tööd ja reaktsioone füüsilise koormuse ajal – olukorras, kus süda peab reageerima suurenenud hapnikuvajadusele. Testi käigus tehakse selgeks, kuidas talub süda koormust ja taastub pärast pingutust.
Koormustest annab põhjaliku ülevaate südame verevarustusest, näitab võimalikke isheemilisi ehk hapnikunälguse muutuseid südames. Lisaks annab koormustest väärtuslikku informatsiooni rütmihäirete esinemise ja vererõhumuutuste kohta koormuse ajal. Testi ajal ja sellele järgneval taastumisperioodil (tavaliselt 5–8 minutit) võivad ilmneda probleemid, mida rahuolekus ei ole või pole need saanud vajalikku tähelepanu, kuid mis võivad olla südamehaiguste eelkäijad.
Kui südame koormustaluvus on väike, EKG-l tekivad muutused või ohtlikud rütmihäired või aeglustunud on koormusjärgne taastumine, võib see viidata südamehaigustele, eeskätt südame isheemiatõvele. Tavaelus näeme tihti, kuidas koormustestil ilmnevad südameprobleemid, mida ei tarvitse olla rahuolekus. Alates 1970. aastatest, mil koormustesti hakati laiemalt kasutama, on see võimaldanud varakult tuvastada südameprobleemidega inimesi, kellel ei ole veel ilmselgeid sümptomeid.
Kuigi kardioloogia on rikastunud keerukamate meetoditega, nagu erinevad nn piltdiagnostilised meetodid (eeskätt kompuutertomograafia ja magnetresonantstomograafia), on koormustest endiselt väärtuslik abistav meetod südame töövõime hindamiseks ja avab võimaluse ennetada raskemaid südamehaiguseid. See on sageli esmane uuring, mis aitab arstil otsustada, kas on vaja täiendavaid uuringuid või ravimeetodeid.
Koormustest tervetele inimestele