Enam kui pooltel Eesti inimestest on kolesteroolitase üle normi. Laboriarst dr Anneli Raave-Sepp selgitab, mis vahe on “heal” ja “halval” kolesteroolil ning kui sageli peaks kolesteroolitaset kontrollima.
SYNLAB meditsiinilabori statistika näitab, et 57% kõikidest eelmisel aastal teostatud kolesterooli analüüside tulemustest olid üle soovitusliku niinimetatud normväärtuse. “Siiski ainult kolesterooli taseme põhjal ei ole võimalik täpselt hinnata südame-veresoonkonnahaiguste riski. Selle kõrval on oluline veeniverest määrata ka LDL- ehk “halb” kolesterool ning HDL- ehk “hea” kolesterool, samuti arvutuslik mitte-HDL kolesterool ning triglütseriidid,” rääkis SYNLABi laboriarst dr Anneli Raave-Sepp.
“Kolesterool on eluks hädavajalik aine, mis aitab toota suguhormoone, D-vitamiini ja toidu seedimises osalevaid sapphappeid. Kahjuks on aga paljude inimeste veres seda liiga palju. Liigne LDL-kolesterool ladestub arterite seintele, mille tulemusena arterid kitsenevad, verevool halveneb ning ühel hetkel peatub, sest tekib tromb. Kui see juhtub südame veresoontega, on tulemuseks tugev valu rinnus, halvimal juhul südamelihase infarkt või insult,” selgitas laboriarst.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.