Kõige olulisem riskitegur on vanus. Mida vanemaks inimene saab, seda suurem on tõenäosus insuldi tekkeks. Kuid insult ei ole ainult vanemate inimeste haigus. Nooremate inimeste puhul on tavaliselt mängus teised riskifaktorid nagu näiteks kaasasündinud südamehaigused või elustiili riskitegurid.
Neuroloogi sõnul on kõige levinumad insuldi elustiili riskitegurid kõrge vererõhk, diabeet, kõrge kolesteroolitase, ülekaal ja südame rütmihäired, eriti kodade virvendusarütmia. Ka teised südamehaigused, näiteks südamepuudulikkus või klapirikked, suurendavad insuldi ohtu, sest need võivad soodustada trombide teket. Suitsetamine on üks suurimaid riskitegureid, kuna kahjustab tugevalt veresooni ja suurendab insuldi riski märkimisväärselt. Lisaks suitsetamisele on ka alkoholi liigtarvitamine, vale toitumine ja vähene füüsiline aktiivsus olulised tegurid, mis soodustavad veresoonkonna haigusi ja seeläbi ka insuldi riski.
Võtmesõnaks ennetus
Arst paneb kõigile südamele, et insuldi ennetamiseks on oluline süüa tervislikult, liikuda regulaarselt, jätta ära kahjulikud harjumused ja kontrollida oma kroonilisi haigusi. Füüsiline aktiivsus peaks olema osa igapäevaelust – isegi mõõdukas liikumine, näiteks kõndimine, võib oluliselt parandada veresoonkonna tervist.
Arsti poolt ette määratud ravimeid tuleb tarvitada vastavalt ettekirjutusele. Väga tihti alahinnatakse ravimite võtmise tähtsust. Näiteks on insuldi järgselt määratud verevedeldaja ravi eluaegne ja kui see katkestatakse, suureneb oht uue insuldi tekkeks. „Kahjuks näeme sageli, et inimesed jätavad ravimid võtmata, sest nad tunnevad ennast hästi ega mõista, et nende haigused vajavad pidevat kontrolli ja ei kao kuskile ära, isegi kui enesetunne on hea,“ nentis dr Samarüütel.
Kui tekivad insuldi sümptomid, tuleb koheselt helistada numbril 112 ja kutsuda kiirabi. Insuldi sümptomiteks on järsku tekkiv ühe kehapoolne halvatus, kõnehäire, tasakaalu ja koordinatsioonihäire, nägemishäire. Iga viivitatud minuti jooksul hävib 1,9 miljonit närvirakku, mille tööd enam taastada ei saa. Ravi tulemuslikkus sõltub otseselt sellest, kui kiiresti patsient haiglasse jõuab.
Hea teada!
Insuldi korral tuleb tegutseda K.O.H.E., kui esineb mõni järgmistest sümtpmitest:
- Kõnehäire – kas kõne on segane või raskesti mõistetav?
- Osaline näohalvatus – kas üks näopool vajub alla?
- Halvatud käsi – kas üks käsi on nõrk või tuim?
- Elupäästev 112 – aeg on kriitiline! Helista kohe 112.