Song on kõige sagedasem põhjus, miks mehed kirurgi juurde pöörduvad

Peamised kaebused songa korral on ebamugavustunne ja valu.Foto: Shutterstock

Song on kõhukoopa elundi või selle osa väljasopistumine läbi kõhuseina nahaalustesse kudedesse. See on ühtlasi ka kõige sagedasem põhjus, miks kirurgi juurde pöördutakse. Kusjuures songa esineb rohkem just meestel ja seda kubemepiirkonnas.

„Song tekib, kui kõhukoopaelund või selle osis sopistub läbi kõhuseina nahaalustesse kudedesse. Song on kõige paremini nähtav püstiasendis kõhtu punnitades. Lamavas asendis on songa sõrmedega võimalik tunda ja isegi kõhuõõnde tagasi lükata. Kui seda teha ei saa, siis on tegemist pitsumisega, mis on juba tõsisem probleem,“ selgitab Confido üldkirurg Jaan Kirss meditsiiniekskuse ajaveebis.

Mõnikord on songa silmagagi näha

Dr Kirss selgitab, et songa diagnoosimine on üsna lihtne: „Songa tunneb piirkonda palpeerides ehk sõrmedega katsudes. Mõnikord on songa isegi silmaga näha. Peamised kaebused songa korral on ebamugavustunne ja valu. Song on paremini nähtav ja valusam püstiasendis või kõhu punnitamisel.“

„Pitsumine on juba keerukam lugu. Pitsumine on songa tüsistus, mille korral jääb sopistunud elundiosa nahaaluse koe avasse surve alla. Tagajärjeks on valu songapiirkonnas, kaasneda võivad oksendamine ja kusepeetus. Sellisel juhul ei tohiks inimene oodata, tuleb kiirelt arsti juurde pöörduda ja erakorraline operatsioon teha.“

Songal on mitmeid tekkepõhjuseid ja see sõltub eelkõige inimese individuaalsest anatoomiast. Kõhuseina nõrkused võivad välja kujuneda näiteks traumade, operatsioonide või sidekoe haiguslike muutuste tagajärjel. Isegi rasedusega. „Songa tekkimise riskitegurid on füüsiline töö ja raskuste tõstmine. Lisaks krooniline köha, kõhukinnisus ja kaalutõus,“ toob dr Kirss välja.

Songa mitu nägu

Kõhuseinasongad on kubemesong, nabasong, armisong ja reiesong. Songasid on tegelikult veel, näiteks diafragmasong ja valgejoonesong. Kubemesonga diagnoositakse kõige rohkem, lausa 80% kõikidest songa diagnoosidest.

Kubemesonga esineb rohkem meestel, sest neil on kubemepiirkonnas seemneväädi jaoks loomulik ava. Just kubemekanali kaudu võivad teised kõhuõõne elundid välja tungida. Seetõttu võib öelda, et song esineb enamjaolt just meestel.

Üks kaasasündinud nõrk koht kõhuseinas on naba, mille tõttu võib tekkida nabasong. Kui kõhuõõne sisemine rõhk tõuseb üle nabarõnga taluvuspiiri, siis surutakse kõhuõõne elundid läbi naba naha alla.

Inimesed, kes on varasemalt kirurgilistel protseduuridel käinud, võivad saada armisonga. Mitmed operatsioonid eeldavad lõikust läbi kõhuseina. Haav õmmeldakse hiljem kokku, kuid kõhuseina endist tugevust taastada ei õnnestu. Ligikaudu 30% patsientidest kogeb pärast lõikust armisonga.

Songaoperatsiooni ei tasuks edasi lükata

„Songa ravitakse operatsiooniga. Songa piirkonda tehakse nahalõige, seejärel lükatakse väljasopistunud osa tagasi kõhuõõnde ja haav suletakse,” kirjeldab dr Kirss. “Lihtne operatsioon, aga paljudel juhtudel lükkavad inimesed seda edasi, sest kaebused ei ole väga suured. Tegelikult aga ei tasuks operatsiooni edasi lükata, sest kuigi praegu pitsumist ei esine, ei tähenda, et seda ei juhtuks tulevikus.“

„Äärmiselt oluline roll on operatsioonijärgsel taastumisel. Panen ikka inimestele südamele, et nad jälgiks hoolikalt operatsioonijärgseid juhiseid. Just mehed kipuvad liiga kiirelt füüsilise pingutuse juurde naasma – tehakse sporti ja tõstetakse raskuseid,“ räägib dr Kirss.

Kui haav on põletikuline või ei parane õigesti, on oht, et tekib armisong või varasemalt eemaldatud song tuleb tagasi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.