Suur nõudlus ja uued võimalused
„Tervisekassalt nõutakse ravimite eest oluliselt rohkem raha, kui meil on võimalik maksta. Piltlikult öeldes – kui tervisekassa rahastaks kõiki ravimeid, mida soovitakse, ega hindaks nende tõhusust või ei peaks hinnaläbirääkimisi, oleksid meie kulud mitmekordsed,“ nentis Hark.
Piiratud ressursside tõttu pole Eestis võimalik kõiki uuenduslikke ravimeetodeid koheselt rahastada, kuid rahastamisele võetakse iga aasta neid ravivõimalusi, mille kasutegur patsientide elule on suurim. Hea koostöö ravimitootjate ja teiste osapooltega on seejuures võtmetähtsusega.
„Tänu tihedale koostööle ravimitootjaga lisasime ühe aastaga tervisekassa loetellu ägeda maksaporfüüria raviks vajaliku, ent väga kalli ravimi. Samuti hakkab tervisekassa 2025. aastal rahastama veel üht alternatiivset ravivõimalust – toimeainet alfapegunigalsidaas Fabry tõve patsientidele ning toimeainet alfaasfotaas hüpofosfataasia raviks. Viimase puhul on tegemist harvaesineva, raske ja potentsiaalselt surmaga lõppeva geneetilise häirega, mida iseloomustab puudulik luu mineralisatsioon ning fosfaadi ja kaltsiumi reguleerimise häired,“ tõi Hark näiteid uutest harvikravimitest.
Harvikhaiguste taotlusvoorud annavad lisatuge
Et abikäsi ulatuks tervisekassa võimalustest kaugemale, on riik loonud harvikhaiguste taotlusvoorud, mis aitavad katta kulutusi neile ravimitele ja teenustele, mida ravikindlustus ei kata. Sotsiaalministeerium ja Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) viisid sügisel läbi taotlusvooru, mis on mõeldud harvikhaigustega laste ja lapseeas alanud harvikhaigusega täiskasvanute abistamiseks. 2024. aasta taotlusvooru suurus oli 4,2 miljonit eurot.
Taotlusvooruraha eraldati Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile, Tallinna Lastehaigla Toetusfondile ja Eesti Fenüülketonuuria Ühingule. Selle raha eest hüvitatakse ravimeid, mida kasutatakse näiteks selliste harvikhaiguste nagu akondroplasia sündroomi, Hurleri sündroomi ja Duchenne’i lihasdüstroofia raviks. Samuti toetatakse spetsiaalseid toiduaineid, mida on vaja ravidieedi järgimiseks.