Jalgade tervis

Proviisor soovitab: küüneseene raviga alusta võimalikult kiiresti

Küüneseene ravi kestab üldiselt paar kuud suukaudsete ravimitega ja kuni aasta paiksete ravimitega.Foto: Shutterstock

Küüneseen on tülikas terviseprobleem, mis iseenesest võluväel ei kao. Seeninfektsioon vajab kindlasti korralikult välja ravimist, vastasel juhul levib see paratamatult edasi, hoiatab Südameapteegi proviisor Kerli Vahar

“Küüneseen tekib siis, kui dermatofüüdid ehk seened, mis põhjustavad küünte seenhaigusi, satuvad pindadelt või nakatunud inimselt kontakti küünega,” selgitab proviisor Kerli Vahar.

Tihti toimub nakatumine paljajalu ühiskondlikes spordisaalides, vee- ja saunakeskustes käies. Lisaks võib küüneseen saada alguse ravimata jala- või nahaseenest, soodustavad faktorid on ka umbsete ja kitsaste jalanõude kandmine.

“Tavaliselt algab infektsioon küüne välimisest nurgast kollaka või valge läbipaistmatu osana. Nakatunud osa võib muutuda muredaks ja eemalduda,” kirjeldab proviisor. Ta lisab, et kui küüneseen ravimata jätta, liigub kahjustus mööda küüneplaati aina edasi või koguni järgmise küüneni. “Lõpuks muutub küüne pind inetuks, paksuks ja kollakas-pruuniks ning küüne pind võib täielikult laguneda,” hoiatab ta.

Millised on ravivõimalused?

Apteeker toonitab, et küüneseene raviga tuleks alustada võimalikult kiiresti, sest mida kaugemale küüneseen levinud on, seda raskemini allub see ravile.

“Kui kahjustunud on ainult väike osa küünest, aitavad ka lokaalsed preparaadid. Kui küüneplaat on nakatunud täielikult, siis ei pruugi paiksed vahendid üksinda küüneseent välja ravida, kuid paikset ravi võib kasutada kombinatsioonis suukaudsete ravimitega. Lisaks võib paikse ravimi kasutamine peale tabletikuuri aidata vähendada küüneseene taasteket,” ütleb Vahar.

Ta selgitab, et paiksed geele ja lahuseid kasutatakse tavaliselt 1-2 korda päevas, ravimküünelakke 1 kord nädalas. “Paikse ravi puhul on oluline regulaarselt eemaldada kahjustunud küünepinda, lisaks aitab küünepinna viilimine enne paikse ravimi kasutamist ravimil imenduda. Kasutada tuleb kindlasti ühekordseid küüneviile ja kasutatud viil tuleb ära visata,” juhendab proviisor.

“Suukaudse ravi on küll suurema efektiivsusega, kuid selle peab määrama arst, kuna tegemist on retseptiravimitega,” märgib ta.

Kui kaua küüneseene ravi kestab?

“Ravi kestab üldiselt paar kuud suukaudsete ravimitega ja kuni aasta paiksete ravimitega. Kuid siiski olenevalt küüneseene levikulaiusest võib ravi pikkus varieeruda,” sõnab Vahar.

Ta märgib, et paikse ravimiga tuleks jätakata seni, kui küüneplaat on täielikult välja kasvanud. Kuna aga küüned kasvad suhteliselt aeglaselt, siis võibki ravi kesta kuni aasta. Kui ravi ei tehta piisavalt kaua ehk seni kuni küüneplaat on täielikult välja vahetunud, siis võib küüneseen kergesti tagasi tulla.

“Küüneseen võib tagasi tulla kahel põhjusel. Üks on see, et seen pole korralikult välja ravitud ja haiguspildi paranedes on kohe ravi lõpetatud. Teiseks põhjuseks võib olla taasnakatumine, kui oma harjumusi – näiteks ilma plätudeta ühiskasutatavates pesuruumides käimine – ei muudeta,” hoiatab proviisor.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.