“Tõsi, ka alumise rea pildid on olnud kunagi C1 või C2, kuni midagi on juhtunud, mis haigust on muutnud. Aga kuna valdav osa C1 ja C2 jääbki inimese elu lõpuni kosmeetiliseks, siis pole minu arvates õiglane neid kosmeetilise probleemiga patsiente hirmutada teemaga “aga mis saab siis, kui haigus muutub…”,” märgib veresoontekirurg.
“Siin tulebki mängu pilt, millel on kirjas C3 – kosmeetiline veenilaiend, mis hakkab üle minema oluliseks nahakahajustusega haiguseks. Kindlasti ei juhtu see üleöö ja alati on oluline meeles pidada, et jalaturseks on ka palju muid mittekirurgilisi põhjuseid,” lisab arst.
Millal saab kosmeetilisest probleemist oht tervisele?
“80% veenilaienditest on ja jääb kogu eluks kosmeetiliseks probleemiks,” rõhutab dr Palmiste. “Põhjus, miks kirurg tegeleb veenilaiendite korrigeerimisega, on siiski just need 20% veenilaienditega inimestest, kellel on tekkimas/tekkinud naha toitehäire venoossest ülekoormusest. Eelkõige ilmestub see pruuni pigmendilaiguna sääre siseküljel alumises kolmandikus. Selline muutunud nahk on õrn ning võib kergelt vigastatud saada – võib tekkida haavand, mis küll ei jäta jalast ilma, kuid paraneb halvasti.”
Millal peaks veenilaienditega pöörduma arsti poole?
“Veenilaiendiga võiks perearsti poole pöörduda siis, kui on mure konkreetse veenilaiendi pärast – tekkinud on imelik sügelemine veenilaiendi kohal, on näha, et sääre alumises kolmandikus nahk muudab värvust. Need võiksid olla põhjused, miks patsient pöördub perearsti keskusesse, sest tegemist võib olla juba meditsiinilist korrigeerimist vajavate veenilaienditega,” selgitab dr Palmiste.
Teise põhjusena toob arst välja visuaalselt koledad veenilaiendid. “Kuna tegemist on eelkõige iluprobleemiga, võib jätta perearsti-ringi vahele ning pöörduda läbi tasulise vastuvõtu kirurgi poole, kes tegeleb veenilaiendite kosmeetilise korrektsiooniga,” soovitab veresoontekirurg.