Möödunud päevadel täitus viis aastat hetkest, mil lapseootel peredele sai kättesaadavaks Eesti oma DNA-põhine loote kromosoomhaiguste sõeluuring Niptify. Tänaseks on tehtud enam kui 12 tuhat analüüsi ning tuvastatud ligi 300 kõrvalekallet loote genoomist, millest iga kolmas on olnud Downi sündroom.
Tervisetehnoloogiate arenduskeskuse täppismeditsiini labori juhataja ja Tartu Ülikooli molekulaarmeditsiini kaasprofessor Kaarel Krjutškov sõnul on aastate jooksul tehtud tohutuid edusamme loote DNA analüüsis. „Alustasime 2018. aastal kolme peamise kromosoomhaiguse: Downi, Edwardsi ja Patau sündroomi analüüsiga. Tänaseks on selge, et kaardistamist vajab kogu loote genoom. Selle tulemusel suudab Niptify uuring avastada tänaseks kümneid kõrvalekaldeid, mis põhjustavad raskeid ning ravimatuid kromosoomhaigusi,“ rääkis Krjutškov
Vaatamata sündivuse langusele on labor suutnud loote kromosoomhaiguste sõeluuringute arvu iga-aastaselt kasvatada, laienedes ka Rootsi, Läti, Leedu, Poola ja Bulgaaria turule. DNA põhiste loote kromosoomhaiguste sõeluuringute ehk NIPT testide maht on tegelikult kasvutrendis kõikjal maailmas. Krjutškovi sõnul panustatakse üha enam tipptasemel ennetusse ning lähtutakse patsientide võrdse kohtlemise põhimõttest. Näiteks Belgias, Hollandis, Saksamaal ning Soomes Helsingi ja Turu piirkondades on NIPT uuring tasuta kättesaadav kõikidele rasedatele.