1998. aastal püstitas Briti uurija nimega Andrew Wakefield hüpoteesi, et MMR vaktsiin võib põhjustada autismi. Meditsiiniajakirjas The Lancet ilmus kirjeldus kokku 12 lapsest, kelle kohta väideti, et autism võis tekkida pärast MMR-vaktsiini. Et kindlaks teha, kas Wakefieldi kahtlus on õige, on kogu maailmas viidud läbi väga palju uuringuid, mis on hõlmanud rohkem kui miljonit uuritavat.
Nende uuringute tulemusena on kinnitatud, et MMR-vaktsiin ei põhjusta ega soodusta autismi. Autismispektri häiret esineb ühevõrra nii vaktsineeritud kui ka vaktsineerimata lastel. Lisaks selgus hiljem, et Andrew Wakefield esitas võltsitud andmeid ning ajakiri The Lancet võttis artikli tagasi.
Vaktsineerimiste ja autismi vahel ei ole leitud põhjuslikku seost ja vaktsineerimistel ei ole laste arengule negatiivset mõju. Autismispektri häire kujunemisel on väga suur roll geenidel, erinevate uuringute alusel 80-90%. Autismil ei ole aga ühtainsat või mõnda üksikut põhjustavat geeni – nii nagu autism võib väljenduda väga erinevalt, seostuvad autismiga erinevad geenid ja nende kombinatsioonid.
Valeinfo levitamisel võivad olla rängad tagajärjed: Wakefieldi tegevuse tagajärjel langes immuniseerimisega hõlmatus Suurbritannias 92%-lt kuni 73%-ni ja Londonis kuni 50%-ni, mis põhjustas 1998-2002. aastatel 14 026 leetrite haigusjuhtu ja 8 surmajuhtu.
Ole allikakriitiline ja ära lange #uhhuu lõksu!
Aasta-aastalt lisandub neid peresid, kes otsustavad oma lapsi mitte vaktsineerida. Seetõttu oleme jõudnud olukorda, kus meil on reaalne oht raskete nakkushaiguste puhanguteks, mida oleks võimalik ennetada vaktsineerimisega.
Inimesed on unustanud, millist ohtu kujutavad endast nakkushaigused nagu poliomüeliit (lastehalvatus), läkaköha, difteeria või teetanus. Üha rohkem tuleb esile juhtumeid, mil haigestutakse Euroopas ja teistes maailma riikides haigustesse, mille levikut pole aastakümneid nähtud, kuid oleksid välditavad vaktsineerimisega:
- Üheks näiteks on juuni alguses Austrias tuvastatud difteeria juhtumid – kahest nakatunust üks suri. Eestis tuvastati viimane difteeria juhtum 2001. aastal. Difteeria on ohtlik nii lastele kui täiskasvanutele, raskematel juhtudel võib haigus lõppeda surmaga.
- Pakistan ja Afganistan on poliomüeliidi endeemilise levikuga riigid. Sel aastal on 14. septembri seisuga registreeritud 17 metsiku lastehalvatuse juhtumit Pakistanis ja üks naaberriigis Afganistanis.
- 2022. aastal tuvastati Ukrainas üle 29 lõdvahalvatuse juhtu, neist 18-l juhul ei ole halvatuse põhjust tuvastatud. Eestis oli viimane poliomüeliidi juhtum 1961. aastal, mistõttu puudub elanikkonnal valvsus poliomüeliidi varajase avastamise suhtes. Poliomüeliit on ohtlik nakkushaigus. Halvatused võivad tekkida 1/200 juhtudest, neist 5-10% lõpeb surmaga. Ligikaudu ¼ paralüütilise haigusekuluga haigetest jäävad invaliidideks.
Vaktsiinvälditavad nakkushaigused on laastava mõjuga
Vaktsiinvälditavad nakkushaigused ovõivad lõppeda tervisekahjustusega, halvimal juhul surmaga. Näiteks võib läkaköha olla eluohtlik alla 1-aastastele lastele. 2018. aasta novembris suri Lätis 3-kuune vaktsineerimata laps läkaköha tüsistuste tõttu. 31.12.2021 seisuga oli Eestis 7755 alla 1-aastast ja 12 830 üle 1-aastast läkaköha vastu vaktsineerimata last.
Paljud nakkushaigused on meie jaoks kadunud tänu sellele, et meil on pikalt olnud vaktsineerimisega hõlmatus üle 95%. Viimased kümme aastat on vaktsineerimisega hõlmatus olnud languses, mille jätkudes võivad kaugeks jäänud rasked nakkushaigused meile tagasi tulla.
Vaktsineerimisega kaasnevaid võimalikke kõrvaltoimed ei saa võrrelda nakkushaiguse poolt põhjustatud tervisehädadega (vt haiguste ja vaktsiinide kõrvaltoimete mõju võrdlus).
Oma lapse immuniseerimise otsustamisel tuleb lähtuda vaid ametlikes infoallikates avalikustatud infost ja vajadusel küsida nõu pädevalt spetsialistilt. Räägi oma muredest ja hirmudest perearstiga!
Terviseamet paneb südamele, et inimesed kontrolliksid info jagamisel algallikaid ja jääksid allikakriitiliseks. Terviseinfot oma sotsiaalmeedia kontodel jagades tuleb veenduda, et jagatav info ei ole mitte mingil moel tervisele ohtlik.
Kui tuttav lapsevanem jätab sinu jagatud valeinfo tõttu oma lapse vaktsineerimata, kes nakatub ja sureb vaktsiinvälditavasse haigusesse, siis kes vastutab selle elamata elu eest?