Moll sõnas, et muutuste toomiseks on vaja teha muudatusi kõikidel tasanditel, sealjuures liikmesriikide regulatsioonides. “Ravimitootjad on valmis omalt poolt panustama, et innovatsioon jõuaks patisentideni kiiremini,” sõnas ta.
Suured käärid on püsinud vähemalt 10 aastat
Ravimitootjate Liidu juhataja Riho Tapfer selgitas, et Patients W.A.I.T. uuringut on läbi viidud juba 20 aastat, tänu sellele on olemas pikaajalised võrreldavad andmed. “Suured erinevused riikide vahel uute ravimite kättesaadavuse osas on püsinud vähemalt kümme aastat ning käärid riikide vahel on endiselt väga suured – erinevus kättesaadavuse ajas võib olla lausa kuni kuus korda,” tõdes Tapfer.
Tapfer tõi näiteks, et Saksamaal on uue ravimi patsiendini jõudmise aeg keskmiselt 126 päeva, aga naaberriigis Poolas on sama näitaja 804 päeva. “Mõned Ida-Euroopa riigid on teinud viimase aastaga hüppe paranemise poole, samas on mitmes Lääne-Euroopa riigis kättesaadavus viimaste aastatega halvenenud,” selgitas ta.
Eestis oli uuringuperioodil 2019-2022 üldine uute ravimite kättesaadavuse reiting 19%, see tähendab, et sel uuringuperioodil Europopa Ravimiametilt müügiloa saanud 167 ravimist jõudis Eesti patsiendini vaid 31 ravimit. Samal perioodil Euroopas registreeritud 48 onkoloogilisest ravimist on kättesaadavad Eesti patsiendile vaid 8 ravimit. Harvikravimeid on Euroopa Ravimiamet sel perioodil registreerinud 63, millest Eesti patsiendile on kättesaadavad 7.
“Eesti ravimipoliitka üks eesmärkidest on, et ravimid oleksid kättesaadavad Euroopa keskmisel tasemel. Sinna on meil kahjuks pikk tee minna ja aastate lõikes paranemist ei ole. Põhjused, miks patsientideni ravimid ei jõua, on riigiti pisut erinevad, kuid samas ka sarnased ja tihti tingitud mitme teguri kombinatsioonist,” tõdes ka Tapfer.
Näiteks on paljudes riikides nagu Eestiski tervishoiutehnoloogiate hindamise protsess väga aeglane. Samuti on Eestis hindamiskriteeriumid vananenud ning kulutõhususe lävend väga madal, mille arvutuste järgi justkui ei ole saadav kasu piisav ning kõiki ravimeid ei ole Eesti patsientidele vajagi.