HIV-testi tegemine on tasuta ja anonüümne: kus seda teha?

Kui käitud seksuaalselt riskeerivalt, peaksid HIV-testi tegema vähemalt üks kord aastas.Foto: Shutterstock

20.–27. novembrini toimub järjekordne üle-euroopaline HIV-testimisnädal, mille eesmärk on rõhutada, et HIV testi tegimine on loomulik ja tavaline kõigile neile, kes on seksuaalselt aktiivsed ning ei tea oma seksuaalpartneri HIV-staatust.

Vähemalt korra elus peaks kõik seksuaalselt aktiivsed täiskasvanud end HIV suhtes testima. Tervise Arengu Instituudi (TAI) uimastite ja sõltuvuste keskuse vanemspetsialist Iveta Tomera märkis, et HIV on pikaajaline, aeglaselt süvenev infektsioon, mis enamasti ei põhjusta mingeid kaebusi.

“Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) hinnangul võib Eestis halvemate prognooside kohaselt olla ligi 40% HIV-nakkuse juhtudest tuvastamata. Inimesed, kes ise ei tea oma nakatumisest, on potentsiaalsed nakkusallikad,“ sõnas Tomera. Ta lisas, et ainsaks võimaluseks teada, kas ollakse nakatunud või mitte, on testimine. Test tuleks kindlasti teha, kui on väiksemgi kahtlus HIV-sse nakatumise suhtes, näiteks pärast kaitsmata vahekorda või kui inimesel on olnud mitmeid seksuaalpartnereid.

HIV võimalikult varajane avastamine on väga oluline, sest see piirab infektsiooni edasi kandumist teistele inimestele ning saab alustada raviga. HIV-i saab ravimitega vaos hoida – õigeaegne haiguse avastamine ja ravi aitab säilitada väga hea elukvaliteedi aastateks. Ilma ravita võib HIV-i viimases staadiumis välja kujuneda omandatud immuunpuudulikkuse sündroom HIV tõbi ehk AIDS. 

Kus saab HIV-testi teha?

  • HIV-testi saab teha nii perearsti kui ka kõikide eriarstide juures vastavalt vajadusele ja testimissoovitustele.
  • Testi saab teha ka HIV testimis- ja nõustamiskabinettides ning noorte nõustamiskeskustes üle Eesti. HIV nõustamis- ja testimiskabinettides ja noorte nõustamiskeskustes on testi tegemine tasuta, ka neile, kel ravikindlustust ei ole. Endale sobivaima testimiskoha kontaktid leiab veebilehelt hiv.ee.
  • Lisaks on HIV-kiirtesti võimalik teha 21. ja 23. novembril kell 16:30–19:00 Lasnamäe Tervisemaja BENU Apteegis (Linnamäe teel 3). Testi tegemine on tasuta.

Suur osa Eesti elanikke peab HIV-d endiselt sotsiaalselt haavatavate sihtrühmade, ennekõike narkootikume süstivate inimeste haiguseks. Nii see siiski pole. Tomera sõnas, et HIV-ga võib nakatuda igaüks – see ei ole kindla seksuaalse orientatsiooni, rahvuse või rahvastikurühma seas leviv nakkus. HIV levib kaitsevahenditeta seksuaalvahekorra ajal, kokkupuutel nakatunud verega ning emalt lapsele raseduse ajal, sünnitusel ja rinnaga toitmisel.

Kuigi COVID-19 pandeemia tõi kaasa HIV-testimise languse, siis on Eestis testimise üldine tase väga hea. Euroopa Liidu riikide seas, kes HIV-testimise andmeid koguvad, oleme ühe kõrgeima testimise tasemega riik.

„Kui enne COVID-19 pandeemiat testiti Eestis HIV suhtes kokku umbes 215 000 korral aastas, siis 2020. ja 2021. aastad tõid kaasa testimise languse ligikaudu 190 000 testini aastas,“ ütles Tomera. Testimisaktiivsus on viimastel aastatel küll paranenud, kuid endiselt jääb pandeemiaeelsete aastatega võrreldes madalamaks. Terviseameti andmeil tehti 2022. aastal kokku 205 622 HIV-testi ning 2023. aasta üheksa kuu jooksul on testi tehtud 117 639 korral.

Pandeemiaaegne testimisaktiivsuse langus kajastub ka diagnoositud HIV-juhtudes. Terviseameti andmeil avastati 2020. aastal 147 ja 2021. aastal 125 uut HIV-nakkuse juhtu. 2022. aastal diagnoositi 250 ning käesoleva aasta esimese üheksa kuu jooksul 145 uut HIV- juhtu. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.