Noortel on võimalik pöörduda noorte nõustamiskeskustesse, kus neile on loodud turvaline keskkond ja probleemidele aitavad lahendust leida oma ala spetsialistid. Noortenõustamine on tasuta mõlemast soost kuni 26-aastastele noortele.
Tegemist on arsti või ämmaemanda vastuvõtuga, kes on saanud spetsiaalse väljaõppe noortega tegelemiseks. „Kui tavavastuvõtul ei mõelda nii palju noore patsiendi sotsiaalsetele ja psühholoogilistele muredele, siis noortenõustamisel tuleb sellega kindlasti arvestada ja aidata leida lahendused ka mittemeditsiinilistele muredele,“ selgitas dr Kaha.
Noortel on muresid seinast seina ja spetsialistidel tuleb vastata ka küsimustele, mis ei pruugi puudutada nende erialavaldkonda. „Võib öelda, et noortenõustaja töö, olgu nõustajaks arst, ämmaemand või õde, on ka haridustöö. Vastuvõtul anname teavet ja võib eeldada, et noor jagab seda infot hiljem ka oma eakaaslastele. Lisaks aitab nõustamise hariduslik pool noorel tulevikus enda tervisekäitumist paremini analüüsida ja õigeid otsuseid langetada.“
Mis vaevab noorte südant?
Ajad muutuvad, kuid noorte nõustamiskeskusesse pöördumise põhjused on jäänud samaks. Väga suur osa pöördumistest on seotud sooviga kontrollida end sugulisel teel levivate haiguste suhtes. Tütarlapsed pöörduvad enamasti sooviga saada informatsiooni menstruatsioonitsükli ja erinevate rasestumisvastaste vahendite kohta, et teha enda jaoks parim valik.
„Noored on muutunud väga teadlikuks ja praegu ei ole hormonaalsetest rasestumisvastastest vahenditest loobumise põhjus enam nii sageli mõni müüt, vaid teadlik valik ja soov kasutada mittehormonaalset vahendit,“ tõdes naistearst.
Samuti pöörduvad nii neiud kui ka noormehed küsimustega, mis puudutavad keha arengulisi muutusi: noored tahavad veenduda, et kõik on korras. Noortenõustaja sõnul on aeg-ajalt pöördumiste põhjus ka meedia loodud kuvand sellest, milline inimene peaks välja nägema ja kuidas käituma.