Eestis loodud ravimite koostoime teenus jõuab Ukraina arstideni

Ukraina arstid saavad nüüd kasutada ravimite koostoime teenust, mis aitab suurendada otsuste tõenduspõhisust ning ravimiohutust laiemalt.Foto: ESTDEV

Eesti arengukoostöö projektina loodud ravimite koostoime digiteenus on jõudnud 4000 Ukraina arstini. Teenuse kasutamine tõstab kliiniliste otsuste tõenduspõhisust ning parandab ravimiohutust.

Uue ravimi väljakirjutamisel peab meditsiinitöötaja kontrollima, kuidas see toimib koos teiste ravimitega, mida patsient tarvitab. Ukraina arstidel on täna võimalik uurida koostoimet vaid raamatutest või internetist ravimi omaduste kokkuvõtteid lugedes. See on aeganõudev protsess, kuhu võivad tahtmatult eksimused ja vead tekkida. Samuti peavad tervishoiutöötajad ise hea seisma selle eest, et nad saaksid kätte uusima ravimiinfo, mille põhjal raviotsuseid teha.

Ukraina tervishoiusüsteemi 2030 arengukava nimetab ühe tervishoiu juhtimise eesmärgina digitervise arendamist, et tagada kiire juurdepääs usaldusväärsetele terviseandmetele ja toetada tõenduspõhiseid kliinilisi otsuseid.  

Ukraina digitervise eesmärkide toetamiseks ja Eestis toimiva ravimite koostööteenuse kogemuse jagamiseks Ukrainas disainisid pilootprojekti Eesti tervisetehnoloogia ettevõte Synbase, Ukraina meditsiinitarkvara arendaja Doctor Eleks ja Ukraina katoliikliku ülikooli meditsiinikliiniku heategevusorganisatsioon. Projekti rahastas Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV) läbi Ukraina taotlusvooru. 

Pilootprojektis osaleb 4000 Ukraina arsti

Projekti käigus arendati spetsiaalne digiteenus, mis algoritmide abil kontrollib patsiendi digiretsepte ning saadab kliiniliselt vastuoluliste koostoimete esinemisel tervishoiutöötajale automaatse hoiatuse.

“Kuna kõik andmed jooksevad meditsiinitarkvaras, siis toetab see teenus arsti ajakriitiliste ja tõenduspõhiste otsuste tegemisel,” kinnitas teenuse välja töötanud Synbase juhatuse liige Siim Nahkur. “See teenus, mis on juba integreeritud Ukraina riiklikusse ravimiregistrisse, mis koondab andmeid Ukrainas registreeritud ravimite kohta  ning sisaldab ka ukraina keelde tõlgitud ravimihoiatusi. Lisaks saab arst juurdepääsu veebiportaali, kus saab lugeda võimalike kõrvaltoimete kohta.”

Pilootprojekti etapis on teenus kättesaadav Lvivi oblasti 4 000 arstile kuni järgmise aasta keskpaigani. „Kuna Ukraina juurutab hetkel riikliku digiretsepti, siis lähiaastate eesmärk on ravimiohutuse teenusega katta kümme miljonit patsienti. Ukraina ravimite koostoime teenus on ühildatav ka digiretseptiga,“ kinnitas Nahkur.

Nahkuri sõnul on see algatus osa ettevõtte eesmärgist pakkuda tõhusaid ja kergesti ligipääsetavaid tervishoiulahendusi just Ukrainasse, kus neid kõige rohkem vajatakse.

ESTDEV-i digiarengu programmijuht Andres Ääremaa ütles, et avaliku sektori teenuste digitaliseerimise toetamine on ESTDEV-i Ukraina portfelli üks alustalasid. „Ravimite koostoime digiteenuse loomine toetab Ukraina tervishoiusüsteemi arengukava, mis keskendub terviseandmete koostalitusvõimele ning teenuste integratsioonile rahvusvahelise tõenduspõhise meditsiiniga. Mul on hea meel, et saame läbi oma arengukoostöö pakkuda Ukrainale parimat Eesti kogemust tervisetehnoloogiate arendamisel,“ ütles Ääremaa.

Hea teada!

Eesti ravimite koostoime teenuse arendas Synbase välja koostöös tervisekassaga 2016. aastal. Lisaks Eestile on see teenus kättesaadav viies Euroopa riigis. Tervisekassa pälvis teenuse eest Euroopa kvaliteediinnovatsiooni auhinna (2018) ja Eesti kvaliteediühingu aastaauhinna (2016).

Sarnaselt Tervisekassa juurutatud koostoime teenusega saab nüüd ka Ukraina arst kasutada ravimite koostoime teenust, mis aitab suurendada otsuste tõenduspõhisust ning ravimiohutust laiemalt.

ESTDEV-i ja Synbase koostööprojekti maht on 117,000 eurot ning kestab 2024 aasta lõpuni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.