Seejuures on projekti käigus silmas peetud, et loodavad teenused ei piirduks pelgalt olemasolevate geenidoonoritega, vaid teenused on loodud kõiki Eesti elanikke silmas pidades sõltumata sellest, kas ta juba on geenidoonor või mitte.
Geeniandmed toovad lõpuks kasu ka inimesele endale
Suure töö tegi IT-taristu arendamisel Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juurde loodud meeskond professor Jaak Vilo juhtimisel. „Suures projektis tuli välja mõelda erinevate osapoolte ja erinevate ääretingimuste jaoks sobiv lahendus ning see realiseerida. Tarkvaraarendus sujus suuremate tõrgeteta ning vastab kehtivatele võimalustele,” märkis Vilo.
“Lisaks andmehalduse ja andmevahetuse lahendusele erinevate osapoolte vahel näitasime, et teadustööpõhised arvutusmudelid on võimalik panna loodud taristul tööle, kaitstes samal ajal geeniandmeid andmelekete vastu. See avab tee sarnaste arvutusmudelite turu loomiseks ning näitab, mida on vaja teha innovatsiooni viimiseks teaduslaborist praktilisse kasutusse,” lisas Vilo.
Tartu Ülikooli genoomika instituudi direktor professor Mait Metspalu sõnul on geenivaramu kõige konkreetsem ülesanne valminud personaalmeditsiini taristu vaatevinklist võimaldada inimese tahteavalduse alusel geeniandmete turvaline ülekandmine geneetiliste andmete infosüsteemi (GAIS-i).
“Muu hulgas väärib esile toomist, et geenivaramusse teaduskasutuseks kogutud andmed on läbinud täiendavaid kvaliteedikontrolle ja on nüüd kuulutatud sobilikuks ka meditsiinisüsteemis kasutamiseks. Nii ei pea geenidoonor valmivate personaalmeditsiini teenuste saamiseks minema uuesti vereproovi andma ning kokkuvõttes on see kulutõhus ka riigile. On rõõm, et nüüd hakkab geenivaramu pikaaegne visioon tasapisi reaalsuseks saama ehk geeniandmed ei too kasu vaid teaduse arengule, vaid ka inimesele endale,” kommenteeris Metspalu.
TEHIKu eestvedamisel on loodud tervise infosüsteemi juurde mitmeid uusi funktsionaalsusi. Üks olulisim arendus on seotud geeniandmete ja arvutuskeskkonna integreerimisega tervise infosüsteemi. See annab võimaluse tulevikus tsentraliseerida geeniandmed, kuid esialgu on eesmärk pakkuda võimalust uute personaalmeditsiini teenuste osutamiseks, näiteks arvutada rinnavähki haigestumise koguriski.