Suusaprofi näpunäited mäele ja suusarajale: käitu nagu autoroolis ja pidurda enne kurvi

Terviseradadel suusatamas.Foto: Jarek Jõepera

Eesti suusaliidu tegevjuht ja endine profisportlane Kristjan Koll jagab näpunäiteid, kuidas mäel ja murdmaasuusaradadel tagada enda ja teiste ohutus. 

Kristjan Kolli kogemuse järgi on suusa- ja lumelauakeskustes suurimateks riskideks sõitjate omavahelised kokkupõrked või rajalt välja sõitmine. „Selliste õnnetuste ära hoidmine oleneb tihti sõitjast endast, aga mitte alati. Sa võid olla osav lumelaudur, aga see ei kindlusta sind selle eest, et mõni kogenematu suusataja sulle suure hooga selga sõidab,“ märkis Koll. Seepärast on mäel olles oluline pöörata tähelepanu valitud rajaprofiilile, -pinnale, varustusele ja nii enda kui ka teiste sõiduoskustele.

„Ka murdmaarajal tasub valida enda tasemele ja oskustele vastav rajaprofiil. Õnneks on Eesti terviseradadel valikut laialt. Tasub silmas pidada, et kui satud vastamisi järsu laskumisega, siis hinda oma oskusi adekvaatselt ja ära häbene vajadusel suuski alt võtta ning raja servas mäest alla kõndida,“ soovitas Koll.

„Parem jätkata peale laskumist suusatamise nautimist, kui saada haiget või hullemal juhul lõhkuda varustust. Samuti tasub meeles hoida autosõidust tuttavat reeglit, et pidurda sirge lõigu peal, mitte kurvis. Nii väldid suuskade üle kontrolli kaotamist ja saad kurvi läbida sobiva kiirusega.“ 

Kuidas mäel käituda nii, et endal ja teistel oleks turvaline?

  • Sõida reeglite järgi. Mäel on kirjutamata seadus, et tagapool olev sõitja kontrollib alati olukorda ja peab andma teed eespool ehk allpool olevale sõitjale. Kokkupõrke korral on süüdi just tagumine sõitja, sest tema näeb olukorda paremini.
  • Hinda oma võimeid. Kogenematud suusatajad hindavad enamasti oma võimeid üle. Algajad võiks esimest korda sõita koos instruktoriga.
  • Ei alkoholile. Mäel ei tohi olla alkoholijoobes – see on järjekordne kirjutamata seadus. Alkoholi mõju all kaob keskendumisvõime ja riskide hindamise oskus.
  • Mida aeglasemalt sõidad, seda kaugemale jõuad. Hea suusataja pole see, kes suudab kiiresti mäest alla sõita. Hea suusataja teab, kuidas kiiresti peatuda. Seetõttu arenda oma kiirust järk-järgult ja mine raja järgmisele tasemele alles siis, kui oled oma võimetes kindel.

Vali varustus mugavuse järgi

Balcia kindlustuse statistika kohaselt toob murdmaaradadelt välja sõitmine tihtilugu endaga kaasa erinevate liigeste välja väänamise. Mägedes on kiirused suuremad ja seal on kokkupõrgete tagajärgedeks sagedamini verevalumid ja põrutused, aga omajagu esineb ka luumurde.

„Ohutuse tagamiseks on esmane soovitus kanda kindlasti kiivrit. Peale selle tasuks aga igaühel, kes esmakordselt suuskadele või lumelauale astub, võtta vähemalt üks koolituse tund professionaalselt instruktorilt. Nii saab teada põhitõed, aga mis kõige tähtsam – kuidas õigesti pidurdada ja kukkuda,“ selgitas Kristjan Koll. „Kindlasti tasub endale teha selline kindlustus, mis hüvitab ekstreemspordi tegemisel tekkida võivate vigastuste ravi. See on eriti oluline välismaiste suusakeskuste külastamisel.“ 

Varustuse puhul ei ole seadustega ette nähtud erilisi tingimusi, küll aga peavad keha kaitsvad elemendid olema sertifitseeritud CE-märgisega, mis kinnitab selle ohutust. Pole olemas õiget ega valet varustust. Pigem tuleks lähtuda oma eelarvest ja mugavusest. Pole oluline, kas see on ostetud spordipoest või mujalt. Kui tunned end mugavalt ning varustus on sertifitseeritud, siis see ongi sulle õige. 

„Lisaks kiivrile soovitan kasutada käte-, jala- ja seljakaitsmeid, et kukkumine poleks nii ebameeldiv ja traumeeriv. Tean paljusid, kes ei taha selliste kukkumiste pärast enam lauale ega suuskadele tõusta,“ lausus Kristjan Koll.  

Vali võimetele vastav rada ja arvesta ilmaga

Igas mäekeskuses on erineva raskusastmega rajad, mis on mõeldud erineva oskusega sõitjatele. Raja valikul peab igaüks oma võimeid vastutustundlikult hindama. Liiga vara kõrgema tasemega rajale minnes võid ohtu panna nii ennast kui ka teisi. Samas ei tasu oskajatel sõitjatel algajate rajale kippuda, sest kogenematud sõitjad ei tea arvestada, kuidas oskuslikud sõitjad liiguvad. 

„Olen küllalt näinud juhtumeid, kus kogenud sõitjad liiguvad teistest inimestest väga lähedalt mööda. Kui teine inimene on algaja, võib see teda ehmatada ja ta hakkab tegema ootamatuid liigutusi ja manöövreid, mis võivad lõppeda õnnetusega,“ lausus Koll.

Mäesuusatamisel ja lumelauasõidul mõjutab ilm eelkõige nähtavust ja raja pinda. Rada ei ole alati sile ja ilm võib seda oluliselt muuta – olenevalt ilmast võib tee olla pehmem, kõvem, jäisem või libedam. Näiteks tugeva lumesaju korral on sõitmine mitmel moel raskendatud, sest nähtavus on minimaalne ja raja seisukord muutub järjest kehvemaks.

Kerge lumesaju korral on nähtavuse parandamiseks soovitatav kasutada lumeprille. Seevastu suure pakase või sula ajal tuleks mõelda sobiva riietuse peale. Pakase korral võib rada olla jäine ja väga kõva. Kui on sula, on rada märg ja selle põhi tõenäoliselt kõva ja jäine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.