Hea tervis

Reumatoloog: koroonaviirus võib muuta ägedamaks olemasoleva reumatoloogilise haiguse

COVID-19 vastasest vaktsineerimisest tulenev risk on minimaalne võrreldes Covidi läbipõdemise võimalike tüsistustega.Foto: Pixabay

Rubriiki toetab

Ida-Tallinna Keskhaigla reumatoloog Olga Žukovskaja ütleb, et ravimite või autoimmuunhaiguste tagajärjel pärsitud immuunsusega patsientidel on ka suurem risk põdeda haigust raskelt, samuti võib koroonaviirus muuta ägedamaks olemasoleva reumatoloogilise haiguse.

Dr Žukovskaja toonitab, et reumatoloogiliste patsientide risk nakatuda koroonaviirusesse võib olla suurem kui tervetel, kaasuva haiguseta inimestel.

“Ravimite või autoimmuunhaiguste tagajärjel pärsitud immuunsusega patsientidel on ka suurem risk põdeda haigust raskelt. Lisaks võib koroonaviirus muuta ägedamaks olemasoleva reumatoloogilise haiguse,” ütleb reumatoloog.

Sotsiaalministeeriumi vaktsineerimiskava alusel peaksid esmajärjekorras olema vaktsineeritud need reumatoloogilised patsiendid, kes on viimase viie aasta jooksul saanud immunosupressiivset ravi.

Žukovskaja suunab, et immunosupressiivse ravi alla kuuluvad glükokortikoidid ehk hormoonravi, näiteks Medrol ja Prednisolon. Samuti traditsioonilised baasravi preparaadid nagu Trexan ning Arava ja bioloogilised preparaadid ning sihtmärgistatud preparaadid, nagu näiteks Rinvoq ja Xeljanz.

Ükski praegu turul olevatest vaktsiinidest ei ole doktori sõnul elusvaktsiin, seega ei saa need põhjustada haigust ega muuta geneetilist infot. Neid vaktsiine saavad ohutult kasutada nii reumaatiliste haigustega kui immunosupressivset ravi saavad patsiendid.

“Vaktsineerimisest saadav kasu, kas haiguse ennetamise või kerges vormis läbipõdemisena, kaalub üles vaktsineerimisest tuleneva riski, mis on minimaalne võrreldes Covidi läbipõdemise võimalike tüsistustega,” rõhutab Žukovskaja.

Arst suunab, et vaktsineerida tuleks eelistatult siis, kui reumatoloogiline haigus on madala aktiivsusega. Soovitatav on vaktsineerida enne reumatoloogilise ravi alustamist või enne järgmist ravikuuri.

Aktiivse haiguse korral on soovitatav konsulteerida oma reumatoloogiga. Patsiendid ei pea vaktsiini saamiseks oma reumatoloogilise haiguse ravi katkestama. Ravimi Rituksimabi tarvitamise korral peab vaktsineerimine toimuma 15–17 nädalat pärast Rituksimabi manustamist.

Dr Žukovskaja julgustab kõiki reumatoloogilisi patsiente laskma end Covidi vastu vaktsineerida, olenemata raviskeemist või diagnoosist, sest vaktsineerimisest tulenev kasu ületab vaktsineerimise riske.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.