Tervisliku toitumise puhul tuleks järgida kahte põhimõtet. Esiteks kulu ja tulu tasakaalu ja teiseks mitmekesisust. Kulude ja tulude tasakaal tähendab, et toit on kütus, mida tuleb tarbida niipalju, kui ära kulutame. Sõltuvalt vanusest, soost, kehaehitusest ja füüsilisest aktiivsusest vajab inimene päevas erineva energiasisaldusega toitu.
Kui sööme rohkem kui kulutame, ladestub üleliigne energia rasvarakkudesse ja tulemuseks on kaalutõus. See omakorda toob kaasa rasvumisega seotud terviserikked. Tulu ja kulu tasakaalu saamiseks tuleb meil kas vähendada päevast toiduga saadavat energiat või suurendada selle kulutamist, kasvatades kehalist aktiivsust.
Inimene ei ole loodud paigal istumiseks, keha tahab olla pidevalt mõõdukalt aktiivne. Näiteks aitab liikumine hoida vererõhku normi piires, lihaste aktiivsus hoiab need tugevad ning vähendab veenilaiendite ja trombide tekke ohtu. Liikumisega kaasnev hingamise intensiivistumine sunnib meid kasutama kopse suuremas ulatuses ja hoiab hingamisteed korras. Need on vaid üksikud näited, millist kasu liikumine meie tervisele annab.
Teine oluline osa tervisliku toitumise juures on mitmekesisus. Meie keha vajab toimimiseks väga erisuguseid toitaineid. Ühekülgselt toitudes me küll jätkuvalt elame, kuid meie tervislik seisund pole kiita. Näiteks väheneb valguvaese toitumise korral vastupanuvõime nakkushaigustele, rasvavaene toit võib aga tekitada (rasvlahustuvate) vitamiinide puudusest tingitud haiguseid jne. Toidu komponentide juures on oluline silmas pidada nende omavahelist tasakaalu, mida kirjeldab hästi toidupüramiid.
Võtmesõna on aktiivne terviseennetus
Kõiki haigusi ei saa elustiili parandamisega ära hoida. Näiteks ligi 3% 20:80 inimestest käib pahaloomulise kasvaja tõttu kemoteraapia ravikuure saamas. Vaatamata suhteliselt väikesele esinemissagedusele kõikide ravivisiitide seast, on kemoteraapia kuur 20:80 inimeste seas kõige kulukam arsti juurde pöördumise põhjus, vajades üle 30 miljoni euro haigekassa aastasest eelarvest. Pahaloomulistest kasvajatest on kõige sagedasem rinnanäärme kasvaja (esineb 2% 20:80 inimeste hulgas), mille aastane ravikulu (lisaks võimalikule kemoteraapia kulule) on üle 20 miljoni euro.
Rinnavähki, nagu ka emakakaelavähi ja jämesoole vähki, on aga võimalik varakult avastada. Õigeaegselt jälile saades on nende haiguste ravi lihtsam ja paranemislootus suurem. Igal aastal koostab haigekassa sõeluuringutesse kutsutavate nimekirjad ja tervise arengu instituut seisab hea uuritavate kutsumise eest. Paraku kasutavad vaid pooled sõeluuringutesse kutsutud seda võimalust.