Kuidas teha käepäraste vahenditega lahast? Tuleb võtta ükskõik milline jäigem asi – pulk või laud, sõrmevigastuse korral kasvõi pastakas – ning panna vooder vigastatud koha ja lahase vahele, et vältida hõõrumist, nahakahjustust või higistamist.
“Siduge kas sideme, plaastri või riidetükiga lahas kinni nii, et vigastatud piirkond ei liiguks ja ei tekitaks valu,” ütles doktor Kulak.
Teiseks tuleb panna vigastatud kohale külma peale. Naha ja külma vahele on vaja panna riie, et ei tekiks külmakahjustust. “Turse tekib rõhkude erinevusest ja survetunne tekitab ka valutunnet, mida külm leevendab. Turse vähendamiseks peaks viga saanud koha ülespoole tõstma,” ütles Kulak.
Valuvaigistit tausb võtta
Kolmandaks tasub võtta suukaudset valuvaigistit. “Valuvaigisti on lubatud ja seda peab võtma: inimene ei pea valu taluma ja kui on trauma, siis on kindlasti valu,” soovitas ortopeed.
Mõnikord on tema sõnul ka nii, et valusündroom on nii suur, et piirab patsiendi tegevust ja liikuvust. “Me ei saa hinnata trauma tõsidust, kui inimesel on suur valu. Me üritame kõigepealt valu ära võtta, siis saame paremini hinnata, kas vigastatud piirkond on stabiilne. Muidu tekitab iga liigutus teile valu ja see piirab testimist,” rääkis Kulak.
Umbes pooled traumapunkti tulevad inimesed ei ole ortopeedi sõnul võtnud valuvaigistit. “Valuravi peaks olema astmeline ja algama nõrgematest valuvaigistitest. Kui olete võtnud valuvaigistit ja vaatamata sellele on valu väga tugev, siis see on kasulik info arstile – olukord on tõsine. Kui olukord on tõsine, siis saab arst kirjutada tugevama toimega retseptiravimeid, sest käsimüügiravimid ei ole aidanud,” märkis ta.