Esimesed gripivaktsiinid jõudsid Eestisse, riskirühmad saavad tasuta vaktsineerida alates oktoobrist

Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta.Foto: Shutterstock

Sel sügisel turustatakse Eestis kahte gripivaktsiini, mis mõlemad kaitsevad nii A- kui ka B-grippi haigestumise eest.

Eesoleval hooajal turustatakse Eestis gripivaktsiine Influvac Tetra ja Vaxigriptetra kokku ligikaudu 176 000 annust. Mõlemad vaktsiinid on näidustatud täiskasvanutele ja lastele alates 6 kuu vanusest ning sisaldavad kahte A-gripi ja kahte B-gripi tüve vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni ja Euroopa Liidu soovitusele 2023/2024 hooajaks.

Ravimiameti teatel on Eestisse äsja jõudnud esimene kogus tasulist vaktsiini, mis on mõeldud kõigile neile, kes riskirühma ei kuulu. Suurem osa tasulisest gripivaktsiinist jõuab Eestisse oktoobrikuus.

Riskirühma kuuluvad inimesed saavad tasuta gripi vastu vaktsineerida alates oktoobri keskpaigast, kui saabuvad riigi hangitud vaktsiinid.

Riskirühma kuuluvad:

  • 6 kuu kuni 7-aastased lapsed (k.a)
  • vanemad kui 7-aastased lapsed, kes kuuluvad terviseseisundi tõttu gripi riskirühma (lapsed ja noorukid, kellel on südame ja veresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet või obstruktiivne kopsuhaigus)
  • rasedad
  • 60-aastased ja vanemad inimesed
  • üld- ja erihoolekande teenusel olevad inimesed

Gripp on viiruslik ja sageli raskelt kulgev haigus, mille eest annab kõige kindlama kaitse vaktsineerimine. Parim aeg vaktsineerimiseks ongi oktoobris ja novembris, kuid kaitsesüsti võib teha ka kogu gripihooaja kestel. Immuunsus kujuneb kahe kuni kolme nädala jooksul pärast kaitsesüsti ja selle mõju kestab kuni aasta.

Gripi vastu saab vaktsineerida perearsti juures, raviasutuste vaktsineerimiskabinettides ja paljudes apteekides üle Eesti. Hoolekandeasutuses teeb gripi vastu vaktsiini kõigile soovijatele sealne õendusteenuse osutaja.

Alla 9-aastased lapsed, kes ei ole varem saanud hooajalist gripivaktsiini, vajavad esimesel korral kahte annust (teine annus manustatakse vähemalt 4 nädalat hiljem). Lapsed ja noorukid, kes kuuluvad riskirühma haiguse tõttu, peaksid vaktsineerimise osas eelnevalt nõu pidama oma raviarstiga

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.