Hüva nõu, kuidas ennetada ja ravida vesivilli

Kuidas ennetada ja ravida vesivilli?Foto: Depositphotos

Vesivillid tekivad jalgadele peamiselt liiga kitsaste või liiga loksuvate jalanõude kandmisel, vahel ka täiesti uute jalanõude tõttu, mis ei ole veel täielikult jala kuju võtnud. Suurem tõenäosus villide tekkeks on kunstmaterjalist jalanõusid kandes, kuna need soodustavad jala higistamist. Ville on võimalik nii ennetada kui ka edukalt ravida mitmete spetsiaalselt selleks välja töötatud vahendite abil. Selles artiklis selgitame, kuidas toimivad villiteip, haavaliim, ville ennetav pulk ja villiplaaster, kirjutatakse Apotheka veebilehel.

Mis on vesivill ja kuidas see tekib?

Vesiville põhjustab nahakudede kahjustus, mille tagajärjel koguneb koevedelik pealmise nahakihi sisse või alla tekkinud taskusse. Nahakudede kahjustust, mille tagajärjel villid tekivad, võivad esile kutsuda mitmed erinevad tegurid.

  • Hõõrdumine – peamine ja kõige sagedasem villide tekkepõhjus, mille allikaks on väikesed või halvasti istuvad kehvast materjalist jalanõud, sport, matkamine ning isegi vale kehahoiak kõndimisel.
  • Põletused ja külmetused
  • Kemikaalidega kokkupuude
  • Allergilised reaktsioonid
  • Infektsioonid ja viirused nagu nt Herpes Simplex

NB! Üksikutel lokaalsetel villidel on enamasti ohutu põhjus kuid laiaulatuslikum vesivillide esinemine võib viidata ka tõsisematele terviseprobleemidele ja sellisel juhul tuleks kindlasti pidada nõu arstiga.

Kuidas villide tekkimist ära hoida?

Seisame jalgadel suure osa oma elust ja enamasti kanname ka jalanõusid. Seetõttu on jalanõude tähtsus sageli alahinnatud ja nende valimisel tuleks alati põhjalikult läbi mõelda järgnevad punktid.

  • Mis eesmärk on jalanõudel? (sport, matkamine, siseruumides viibimine, märjad/külmad ilmastikutingimused, rannapuhkus, istuv töö või seismine)
  • Sobiv suurus (jalanõu ei tohi olla liiga väike ega liiga loksuv)
  • Kvaliteetne materjal (kunstmaterjalid ajavad sageli higistama või hõõruvad)
  • Tallamuster (liiga sile tallamuster põhjustab libedal pinnal kõnnaku ja kehahoiaku muutust, mis omakorda võib põhjustada villide teket)
  • Kontsa kõrgus, talla painduvus; pehmenduste ja sisetaldade omapärad
  • Hingavus

Uute jalanõude kandmisel peaks mõtlema ka sellele, et kasutusel oleks samaaegselt mitu paari jalanõusid ning uusi võiks kasutama hakata vähehaaval, andes jalgadele aega harjuda. 

Villid ikkagi jalgadel! Mida teha?

Vaatamata õigesti valitud jalanõudele on villid siiski tekkinud? Pole hullu! Villide ravi jaoks on saadaval mitmeid tõhusaid vahendeid ja üheks selliseks on haavaliim.

Haavaliim

Kui vill või hõõrdunud koht asub talla all, siis ei ole just eriti keeruline sellele plaaster asetada, kuid mõnikord juhtub, et vill tekib piirkonda, kuhu plaastrit on üpriski võimatu panna – näiteks varbavahesse. 

Sellisel juhul võiks proovida aerosoolplaastrit ehk haavaliimi, mida pihustatakse haavale. Haavaliim loob hõõrdunud ja valusale kohale õhukese õhku läbilaskva veekindla kihi, mis kaitseb nii märjakssaamise kui ka bakterite eest. Oluline on teada, et haavaliim võib nahal esialgu kipitada, kuid kipitustunne möödub juba veidi aja pärast. Haavaliim sobib juhul kui ei ole veritsust ja selleks peaks enne haavaliimi kasutamist kahjustatud piirkonna puhastama ja kuivatama ning alles seejärel ettevaatlikult haava liimiga katma.

Villiplaaster

Ilmselt kõige tuntum ja klassikalisem vahend vesivillide raviks ongi spetsiaalne villiplaaster. Vahel leiame me end olukorrast, kus sihtkohta on veel pikk maa minna, aga jalanõu juba hõõrub. Selliseks olukorraks võiks olla valmis ja hoida käekotis või rahakoti vahel üks villiplaaster. Mida kiiremini hõõrdumistundele reageerida, seda parem on tulemus. Villiplaaster kaitseb nahka edasise hõõrdumise eest ja leevendab kiirelt villide poolt põhjustatud. 

Tavaline plaaster võib villist välja imbuva koevedeliku tõttu liimist lahti tulla ja oma kleepuvad omadused kaotada. Villiplaastri parimaks omaduseks on selle hüdrokolloidpadi, mis imab haavavedeliku endasse ja seeläbi moodustuv geelpolster kaitseb haava. Sel viisil tekkinud geel niisutab närvilõpmeid ja vähendab sel moel valulikkust, kiirendades nii paranemisprotsessi. Lisaks ei teki haava ümbrusesse vedelikku, mille tõttu plaaster nahalt kergelt lahti tuleks. Hüdrokolloidplaastri suureks plussiks on see, et seda saab hoida villil mitu päeva – nii võimaldatakse haaval rahulikult paraneda. Plaaster tõrjub ka vett ja mustust ning hoiab eemal baktereid. 

Kas vesivilli võib katki teha?

Igavene vaidluskoht – kas vesivilli võib katki teha ja sellest vedeliku välja lasta? Kas see aitab kiiremini paraneda ja muudab villiga elamise mugavamaks? Arvamusi on igasuguseid, kuid arstid soovitavad ville siiski mitte katki teha. Kui villid on juba tekkinud, siis tasuks tegelikult jalgadele esimesel võimalusel teha üks rahustav jalavann ja puhastada villid antiseptilise vahendiga mustusest. Seejärel peaks jalad kindlasti põhjalikult kuivatama ja laskma neil kuivada. Alles peale põhjalikku kuivatamist tuleks hõõrdunud kohale paigaldada villiplaaster, et ära hoida edasist hõõrdumist ja tagada nahale paranemiseks soodne keskkond. Jalgadele võiks seejärel anda paar päeva puhkust ja kanda mugavaid jalanõusid kuni enesetunne on taas hea, valulikkus läinud ja hõõrdunud kohad paranenud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.