Uudis

Kas Jansseniga vaktsineeritud vajavad tõhustusannust juba kaks kuud pärast esimest süsti?

Jansseniga saab esmane vaktsiinikuur tehtud vaid ühe süstiga.Foto: Shutterstock

USA ravimiamet FDA on juba andnud soovituse kõigile ühedoosilist Jansseni vaktsiini saanutele teha tõhustusdoos kaks kuud pärast esimest süsti. Lähinädalatel selgub, kas ka Euroopa ravimiamet annab sama soovituse.

Euroopa Ravimiamet alustas Jansseni koronavaktsiini tõhustusannuse kasutamise taotluse hindamist. Taotlus näeb ette vaktsiini manustamist vanematele kui 18-aastastele inimestele vähemalt kaks kuud pärast esimest annust.

Euroopa ravimiamet hindab andmeid, mis on saadud kliinilisest uuringust, kus 14 000 täiskasvanut said teise annuse Jansseni koroonavaktsiini või platseebot kaks kuud pärast esimese annuse manustamist.

Vaktsiini turustava ettevõtte esitatud andmeid hinnatakse Euroopas kiirendatud korras. Hinnangut tõhustusannuse osas oodatakse lähinädalatel, juhul kui ettevõttel ei ole vaja esitada täiendavaid andmeid.

Jansseni vaktsiin on praegu lubatud kasutamiseks vanematel kui 18-aastastel ning esialgne vaktsineerimisskeem sisaldab ühte vaktsiiniannust.

Vaktsiin sisaldab adenoviirusvektorit, mille genoomi on viidud geen, mis kodeerib SARS-CoV-2 viiruse ogavalku. Vaktsiin ei sisalda viirust ennast ning ei ole seetõttu võimeline ka COVID-19 haigust põhjustama. Ogavalk toimib antigeenina ning valmistab inimese organismi ette kaitsmaks end SARS-CoV-2 vastu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.