Sellise vaktsineerimise tõhususe näiteks on Ühendkuningriigid (UK), kus pärast 2012. aasta aprillis vallandunud läkaköha puhangut käivitati läkaköha vaktsiini manustamise programm. Haigestumine läkaköhasse oli puhangu ajal UK-s 20 aasta kõrgeim. Haigestumine oli suur ka alla kolme kuu vanuste imikute seas. Selle vanusegrupi haigestumise alusel hinnatakse läkaköha aktiivsust ühiskonnas, mis tähendab, et aktiivsus oli kõrge.
Läkaköha vaktsineerimise programmi alustati rasedatel 2012. oktoobris. See nägi ette, et läkaköha vaktsiin manustatakse rasedatele kolmandal trimestril, ideaalis 28.–32. rasedusnädalal. Eesmärk oli kujundada imikutel kuni esimese läkaköha vaktsiini saamiseni (UK riikliku programmi alusel tehakse see teisel elukuul, meil kolmandal elukuul) immuunkaitse emalt üle kanduvate IgG antikehade abil. Programmi efektiivsust kinnitab asjaolu, et suurim haigestumise langus on esinenud alla kuue kuu vanuste laste seas.
Seega jäta meelde: difteeria, teetanuse ja läkaköha liitvaktsiiniga (dTap) on soovitav vaktsineerida alates 27. rasedusnädalast. dTap vaktsiin on kõigile täiskasvanutele (sh rasedatele) tasuline.
Mis on läkaköha?
Läkaköha on väga nakkav bakteriaalne haigus, mille tekitaja on Bordetella pertussis. Esimeses staadiumis sarnaneb läkaköha tavalisele külmetushaigusele. Külmetushaigusele sarnanevale perioodile järgneb läkaköhahoogudega kulgev periood, mis võib kesta kuni kümme nädalat.
Väikelastel on tüüpiline köhahoo lõpus vilinaga sissehingamine, köhahoog võib lõppeda ka oksendamisega. Köhahood esinevad sageli just öösiti. Läkaköha võib tabada igas vanuses inimesi, kuid haigusest on kõige enam ohustatud väikelapsed, kelle jaoks võib pealtnäha kerge haigus lõppeda äkksurmaga.
Eriti ohtlik on läkaköha alla 3-kuustele imikutele. Läkaköha vastast vaktsineerimist soovitatakse kõigile pereliikmetele, kelle peres on alla 3-kuuseid imikuid (umbrella strategy).