Lapsehoolduspuhkusel olev väikelapse isa läks appi koroonakoldes olevatele kolleegidele

Arst-resident Tanel Lepik Kuressaares oleva kaitseväe välihaigla ees.Foto: Ronald Liive/Geenius Meedia

Eile suundus Saaremaale bussitäis vabatahtlikke meedikuid, kes alustasid tööd kaitseväe välihaiglas. Teiste seas suundus koroonaviiruse koldesse erakorralise meditsiini arst-resident Tanel Lepik, kes igapäevaselt naudib kahe ja poole aastase lapse kõrvalt lapsehoolduspuhkusega kaasnevat.

Lepiku sõnul tuli otsus Saaremaale suunduda mõne tunniga ning tema puhul ei saa rääkida sellest, et ta teeks seda suurest missioonitundest vaid ta andis end vabatahtlikuna üles, kuna teda on just selleks õpetatud ja koolitatud.

Lepik on ka ise juba karantiinis olnud

Veel enne esimese patsiendi jõudmist kaitseväe välihaiglasse andis arst-resident Tanel Lepik Geeniusele intervjuu, millest selgus, et tema pere on juba koroonaviirusest tulenevalt pidanud olema karantiinis. Lisaks andis Lepik soovitusi teistele väikelastega peredele, kes peavad praegu olude sunnil kodus püsima.

Lisaks sellele, et Lepik ise on arst-resident on ka tema abikaasa arst-resident günekoloogia alal. Abikaasaga ühiselt kaaluti, kas pereisa läheb Saaremaale või mitte. Mõni tund kestnud arutelu järgselt leidis Lepik, et kuna teda on just selleks õpetatud ja koolitatud võtab ta teekonna ette. Saaremaal töötamisest rääkides ei karda ta, et viib viiruse kodustele kaasa.

“Meil on väga head isikukaitsevahendid, korralik kontroll. Meil on erinevad inimesed, kes vaatavad, et teeksime isikukaitset õigesti. See on väga oluline, kui tegeleme patsientidega, mil emotsioonid tõusevad lakke ja pea on pulki täis ning siis võib juhtuda selliseid situatsioon, kus rikud isikukaitse hügieeni. Selleks on eraldi inimesed, kes koguaeg vaatavad seljataga, et teeksid kõik õigesti. Risk on viidud väga väikeseks,” ütles ta.

Sellest hoolimata otsustati abikaasaga koos, et Saaremaalt naasmise järgselt on ta kodustest 14-päeva eemal. Karantiinis olemine ei ole talle midagi uut kuna ta on selle perega juba läbi teinud kahel põhjusel. Esmalt oli ta ise ühe COVID-19 positiivse inimese lähikontaktne ning teisalt oli ta abikaasal tööalaselt kokkupuude inimesega, kel oli COVID-19 kahtlus, mis küll hiljem osutus negatiivseks.

Lapsehoolduspuhkuse järgselt jätkab Lepik senist residentuuri erinevates haiglates üle Eesti, praeguseks on ta jõudnud töötada Põhja-Eesti regionaalhaiglas, Tartu ülikooli kliinikumis ja Pärnu haiglas.

Teistele väikelastega peredele soovitab ta karantiini ajal olla aktiivne.

“Kahepoole aastasega mängida on täiesti lõbu. Saad õpetada numbreid, tähti, laule, võimlemist. Kahe aastase fantaasia on piiritu. Ega väljas käimine ei ole keelatud. Meie käisime jalgratastega sõitmas tänaval edasi-tagasi või siis aias. Heas seisus on need, kellel on oma aed. Tegevust leidub küll, pigem on probleem see, et õhtuks väsid ise ära ja laps on siuke, et laseks veel ringi. Lasteaias käies väsis laps teiste mängukaaslastega õhtuks ära aga nüüd olin mina või abikaasa see mängukaaslane,” ütles Lepik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.