Mis on Hiinas leviv metapneumoviirus ja kas peaksime Eestis muret tundma?

Inimese metapneumoviirus (hMPV) kuulub ülemiste hingamisteede viirusnakkuste hulka.Foto: Depositphotos

Kuigi inimese metapneumoviirus ehk hMPV pole uus viirus, tekitab selle praegune kiire levik Hiinas muret üle maailma. Olukorda jälgib ka terviseamet – hetkel on selle levik Eestis veel tagasihoidlik. 

Terviseameti teatel levib 2025. aasta jaanuari alguses inimese metapneumoviirus ehk hMPV eriti hoogsalt Hiinas, kus haiglate ummistatus meenutab kohati koroonaviiruse leviku algusaegu. Viirusega nakatumise juhtumid on sel talvel Põhja-Hiina provintsides sagenenud, eriti laste seas. 

Inimese metapneumoviirus (hMPV) kuulub ülemiste hingamisteede viirusnakkuste hulka. Ka Eestis registreeritakse aastas ligikaudu 300 hMPV juhtumit, mida iseloomustab selgelt hooajalisus, sest haigust esineb sagedamini sügis- ja talvekuudel.

Inimese metapneumoviiruse levikut ja olukorda uuritakse ning jälgitakse iganädalaselt ülemiste hingamisteede ägedate respiratoorsete nakkuste valimipõhise uuringu (sentinel-seire) kaudu. Detsembris registreeriti Eestis 24 hMPV juhtumit.

Haiguse kulg võib varieeruda asümptomaatilisest vormist bronhioliidini. hMPV võib avalduda sarnaselt teiste hingamisteede haigustega, alates nohust ja köhast kuni palaviku ja hingamisraskusteni.

Ohustatud rühmad:

  • Väikelapsed, eriti alla 2-aastased
  • Eakad inimesed
  • Raskete krooniliste haigustega isikud (nt krooniline kopsuhaigus, südamehaigus)
  • Immuunpuudulikkusega patsiendid

Nendel riskirühmadel võib hMPV põhjustada raskemaid haigusvorme, nagu bronhiit või kopsupõletik, mis võivad vajada haiglaravi.

Uueks viiruseks seda siiski pidada ei saa, sest esimesed juhud tuvastati ametlikult juba 2001. aastal. Seroloogilised uuringud on näidanud, et praktiliselt kõik lapsed on sellega kokku puutunud, mis viitab omakorda asjaolule, et viirus on tegelikult inimpopulatsioonis ringelnud juba pikka aega enne selle ametlikku avastamist.

Metapneumoviirus kuulub Paramyxoviridae sugukonda ja on ehituselt sarnane paragripiviirusele. See selgitab osaliselt, miks viiruse avastamine võttis nii kaua aega – selle sümptomid on sarnased teiste hingamisteede viirustega, raskendades selle eristamist. Arvatakse, et see võib olla väikelaste alumiste hingamisteede infektsioonide põhjustajana RS-viiruse järel lausa teisel kohal.

Spetsiifilist viirusevastast ravi hMPV vastu pole ning tegeletakse sümptomite leevendamisega. Samuti ei ole hetkel välja töötatud vaktsiini, millega saaks ennast hMPV vastu kaitsta.

Ennetus ja hügieen

Nagu ka teiste ägedate respiratoorsete nakkuste puhul, on oluline:

  • Püsida sümptomite tekkimisel kodus.
  • Köhimisel ja aevastamisel katta nina ja suu paberräti või käsivarrega.
  • Järgida rangelt käte- ja hingamisteede hügieeni.

Enda kaitsmiseks soovitatakse regulaarselt käsi pesta sooja vee ja seebiga. Vältida tuleks näo, silmade, suu ja nina puudutamist. Soovitatav on haigestunuga lähikontaktis olles maski kanda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.