Nobeli meditsiinipreemia läks C-hepatiidi viiruse avastajatele

Nobeli meditsiinipreemia pälvinud Harvey Alter, Briton Michael Houghton ja Charles Rice.Foto: Jonathan Nackstrand/ AFP/Scanpix

Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinna pälvisid sel aastal Harvey J. Alter, Michael Houghton ja Charles M. Rice. Teadlased leidsid HCV-viiruse, mis põhjustab C-hepatiiti ehk viiruslikku maksapõletikku, vahendas ERR.

Kuigi A- ja B-hepatiiti põhjustav viirus suudeti isoleerida juba vastavalt 1970. ja 1960. aastatel, jäi suure osa hepatiidijuhtumite tekkepõhjus mõistatuseks. Vereülekannete tegemist võis võrrelda seetõttu kohati Vene ruletiga. C-hepatiiti tekitava viiruse isoleerimine võimaldas luua viimaks vereteste ja uusi ravimeid, mis on päästnud praeguseks miljonite inimeste elu.

Vereülekannete uurimisele keskenduva Harvey Alteri töö näitas, et kroonilise hepatiidi taga on tihti senitundmatu viiruslik nakkus. Michael Houghton suutis isoleerida uue strateegia abil haigustekitaja genoomi ja nimetas selle C-hepatiidi viiruseks. Charles Rice tõestas üheselt, et C-hepatiidi sümptomite tekitamiseks piisab juba ainuüksi viirusest.

Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul on nakatunud maailmas C-hepatiidiga hinnanguliselt 71 miljonit inimest. Kuigi haigusnähtusid esineb ainult umbes kolmandikul, võib päädida nakkus tihti ka tsirroosi või maksavähi tekkega. Igal aastal sureb haiguse tõttu ligi 400 000 inimest.

C-hepatiidi vastu ei ole olemas vaktsiini. Samuti ei ole võimalik C-hepatiiti välja ravida nii, et sellest tekiks immuunsus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.