Täna, 4. veebruaril tähistatakse ülemaailmset vähipäeva, mille eesmärk on pöörata tähelepanu sellele, kuidas vähk patsiendi elu pea peale pöörab. Lisaks kõigile füüsilistele tervisehädadele, mida vähk endaga kaasa toob, avaldab saadud diagnoos tugevat mõju ka patsientide vaimsele tervisele.
Tervise Arengu Instituudi viimase vähistatistika andmetel diagnoositi 2022. aastal Eestis ligi 9200 vähi esmasjuhtu, mis tõstis vähihaigestumise tagasi pandeemiaeelsele tasemele. Ühtlasi diagnoositi naistel esmakordselt üle 900 rinnavähijuhtumi, mis oli pea 140 võrra rohkem kui varasemal aastal. Meeste puhul osutus kõige sagedamini diagnoosituks eesnäärmevähk, moodustades kõigist meestel registreeritud vähkidest 30%.
„Vähi diagnoosi puhul läheb enamasti tähelepanu kohe haiguse ravile, aga diagnoos ei mõjuta üksnes füüsilist tervist, vaid avaldab sügavat mõju ka patsiendi vaimsele heaolule,“ tõdes Tartu Ülikooli Kliinikumi onkoloog doktor Kersti Kallak. „Enamasti on hingeline kriis kõige suurem vahetult pärast diagnoosi ja enne raviplaani saamist, sel ajal on eriti oluline pakkuda patsiendile ka vaimset tuge ja hoida tema positiivset meelt, sest suur osa vähipatsientidest saab pärast ravi elada veel palju aastaid täisväärtusliku elu,“ lisas onkoloog.