Uudis

Ravimiamet: ei ole teada, kui pikaks ajaks COVID-19 vaktsiinid kaitse annavad

Ravimiameti bioloogiliste preparaatide osakonna juhataja Triin Suvi.Foto: Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix

Ravimiameti bioloogiliste preparaatide osakonna juhataja Triin Suvi ütles teisipäeval toimunud COVID-19 vaktsineerimisplaane tutvustaval pressikonverentsil, et veel ei ole teada, kui pikaks ajaks annavad COVID-19 vaktsiinid haiguse eest kaitse.

Suvi rääkis, et kõigepealt tarnitakse Eestisse Pfizer/BioNTechi ja Moderna vaktsiinid. Nagu ravimite puhul ikka, on ka kõnealustel vaktsiinidel kindlaks tehtud mõned kõrvalmõjud.

Pfizeri ohutuse profiil on Suve sõnul tavapärane. Kõige sagedasemad kõrvaltoimed, mis kliiniliste uuringute käigus kinnitust leidsid, olid süstekoha valu, pea- ja lihasvalu, alavik, väsimus, oksendamine ja kõhulahtisus. 

Uuringuandmetele toetudes kinnitas Suvi, et kõik kõrvaltoimed kadusid paari päeva kestel ning valu puhul oli abi valuvaigistite tarvitamisest. 

Vaktsiini efektiivsus on Suvil oleva info kohaselt üle 95 protsendi ja see saavutatakse pärast kaht vaktsiiniannust, mis manustatakse 21-päevase vahega. Seitse päeva pärast teist kaitsesüsti on olemas soovitud kaitse. 

Suvi tõi aga välja, et kuna ravimid on väga värsked, siis praegu ei ole veel teada, kui pikaks ajaks kaitsesüstid kaitse annavad.

Ka ei ole selge, missuguse kaitse annab kaitsesüst neile, kel esinevad teatud haigused või seisundid, näiteks immuunpuudulikkus.

Praegu on kliinilistes uuringutes vaadatud vaktsiini efektiivsust kuni kaks kuud pärast vaktsineerimist, kuid muidugi tahetakse teada, mis saab aasta või kahe pärast.

“Me ei saa neid andmeid kiiremini tekitada, peame ootama, kuni see aeg oleks möödas,” nentis Suvi.

Kuna vaktsiini toimimist ei ole jõutud uuritud lastel, siis lastele ei ole lubatud COVID-19 vaktsiini süstida. Suvi lausus, et mitmel vaktsiiniarendajal on plaanis lastele mõeldud vaktsiini uuringutega alustada ning laste vaktsineerimist alustatakse siis, kui on olemas lastele sobiv vaktsiin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.