Ravimiamet: kui kaitsesüsti kõrvaltoimed püsivad üle nelja päeva, pöörduge kindlasti arstile

Ida-Tallinna keskhaiglas suri COVID-19 vastu vaktsineeritud päästetöötaja, ravimiamet uurib, kas terviserikkel võis olla seos vaktsiiniga

Eesti Ravimiamet.Foto: Ravimiamet

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno ütles kolmapäeval toimunud pressikonverentsil, et olukord Eestis on väga kriitiline. Kui viirus sama tempoga levib ning nakkuskordaja alla ei lähe, võib prognoosida, et sel pühapäeval on nakatunuid 1800 ning järgmise nädala reedeks juba 2100.

“Täna on kõigil võimalik isiklik vastutus võtta, et need numbrid ei tekitaks märtsi lõpukuupäevaks 41 000 lisaks tulevat positiivset haiget,” lausus Lanno.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik pani südamele, et kehtestatud piirangutest tuleb kinni pidada. “Kui näeme, et praegused piirangud ei tööta ja neist kinni ei peeta, on valitsus valmis veel rangemateks piiranguteks ja meetmeteks,” kinnitas ta.

Kiik märkis, et politsei küll eraisikute kogunemisi kuidagi kontrollima ei hakka, aga palus ära jätta kõik erakogunemised, sünnipäevad, ühisüritused ning muud tähistamised.

Ravimiameti esindaja andis pressikonverentsil teada, et Ida-Tallinna Keskhaiglas suri kolmapäeval paari nädala eest koroonaviiruse vastu vaktsineeritud 31aastane päästetöötaja.

Ameti ohutusjärelvalvebüroo juhataja Maia Uusküla ütles, et see, kas vaktsiinil ja selle kõrvaltoimetel võis olla seos mehel tekkinud terviserikke ja surmaga, vajab veel selgitamist.

Ta täpsustas, et kaks nädalat tagasi, 17. veebruaril tekkisid mehel AstraZeneca vaktsiini saamise järgselt peavalu ja palavik, mis on sagedased vaktsiinijärgsed kõrvaltoimed ja mööduvad üldiselt paari päevaga.

Praegu on teada, et inimene võttis valuvaigistit, kuid ei tea, kui kaua ta seda tegi. Kümme päeva pärast vaktsineerimist tekkis tal tõsisem terviserike ja ta hospitaliseeriti. Täna ta kahjuks suri.

“Kogume andmeid, kuid nende hindamine võtab aega, enne kui saame öelda, kas vaktsiinil võis olla roll hilisemas surmas,” lausus Uusküla.

Ta kinnitas, et vaktsineeritavatel ei ole siiski põhjust muretseda, sest olemasolevate andmete kohaselt on AstraZeneca koroonaviiruse vaktsiin siiski hea ohutusprofiiliga.

Tänase teate valguses ütles Uusküla aga, et väga harva võib juthuda, et vaktsiini nähud kestavad tavapärasest kauem.

Ta rõhutas, et kui need kestavad üle 4-5 päeva või kui peavalu on väga tugev, kaasneb iiveldus, oksendamine, väga kehv enesetunne, siis peaks kindlasti arstiga rääkima. “Seni selliseid juhtumeid teada ei ole,” sõnas Uusküla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.