Uudis

Suurema koroonapuhangu vältimiseks plaanib riik hakata registreerima teatri-, kino- ja kohvikukülastusi

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse.: Foto: LIIS TREIMANN, Eesti Meedia / Scanpix

Et terviseametil oleks haiguskolde tekkimisel teada, kes viibisid haigestunu läheduses, valmistab riik ette võimalusi hakata koguma isikustatud teavet inimeste restoranis ja teatris käikude kohta, ütles sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse intervjuus Eesti Päevalehele.

Jesse lubas, et kõiki kultuuriürituste või kohvikute külastajaid jälgima siiski ei hakata. Ta selgitas, et paljudes riikides on kasutusel süsteem, et kontserdile, teatrisse, restorani minnes kirjutatakse oma kontaktid üles. Kui tuvastatakse nakkusjuhtum, siis terviseametil on vaja teada saada, kes seal ümber istusid.

“Mida kiiremini terviseamet seda teada saab, seda kiiremini saab nendele inimestele teatada, et nad peaksid oma eluplaanid järgmiseks kümmekonnaks päevaks ümber tegema, kontakte võimalikult vähendama ja vähimategi sümptomite esinemise korral testima tulema,” rääkis Jesse.

Tema sõnul on kaalukeelel see, et võimalikult kiiresti nakatumistee kontrolli alla saada ja hoida ära vajadus hakata kaks nädalat hiljem mingitest piirangutest rääkima. Mida kiiremini ja paremini toimub lähikontaktsete tuvastamine, seda rohkem me saame igapäevaelu jätkata.

“Me ei pea alati rääkima tingimata kohustustest, aga inimestel võib olla endal võimalus anda piletit ostes nõusolek, et vajaduse korral tema meiliaadress ja telefon edastataks terviseametile. Kindel on see põhimõte, et kellelegi ei anta teada seda, kes oli see nakatunu sellel etendusel,” lausus Jesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.