Uudis

TAI hakkab uurima, milliste reklaamidega noori sotsiaalmeedias mõjutatakse

Lastele ja noortele suunatud digitaalse toiduturunduse uuring selgitab välja, milliseid turundustehnikaid noorte mõjutamiseks kasutatakse.Foto: Shutterstock

Kas tead või tunned huvi, milliseid turundusetehnikaid sinu lapse mõjutamiseks tema digiseadmes kasutatakse? Tervise Arengu Instituut (TAI) kutsub noori osalema pilootuuringus, mille eesmärgiks on uurida 12–17-aastaste kokkupuudet nn ebatervislike toitude digitaalse turundusega.

TAI eesmärk on uurida, mida lapsed tegelikult veebis näevad, milliseid turundustehnikaid, turundajate poolt loodud sisu ja tootepaigutust kasutatakse. Lisaks on võimalik tuvastada noorte kokkupuudet ka alkoholi ja tubakatoodete reklaamidega.

Uuringusse kaasatakse 50 12-17-aastast noort, kes kasutavad Androidil põhinevat digiseadet (nutitelefon, tahvelarvuti). Osaleja peab olema valmis installima oma nutiseadmesse Maailma Terviseorganisatsiooni poolt spetsiaalselt digitaalse turunduse ekraanipiltide kogumiseks välja töötatud rakenduse KidAd.

Rakendus jäädvustab pärast installimist automaatselt ekraanipilte 7 päeva jooksul 10 sekundiliste intervallidega sotsiaalmeedia platvormidel (YouTube, Facebook, Instagram, Twitter ja TikTok). Ekraanipilte jäädvustatakse ainult siis, kui mõni eelnimetatud platvorm on seadmes avatud. Kui laps selle sulgeb, siis ekraanipiltide tegemist enam ei toimu.

Rakendus jäädvustab kõike ekraanil olevat, kuid ainult eesmärgiga tuvastada toidu- ja joogireklaame. Samuti jäädvustatakse lapse asukoht, reklaamide pausile panek ning vahelejätmine (skip), meeldivaks märkimised, teistele jagamised ning reklaamide jagajate info (blogijad, vlogijad jne).

Uuringuga saab täpsemalt tutvuda ja lapse uuringus osalemiseks nõusoleku anda TAI veebilehel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.