Uudis

Tanel Kiik: Sputnikut lähiajal Eestisse oodata ei tasu

Euroopa ravimiametile veel Sputniku eelhindamise ja müügiloa tatolust esitatud ei ole.Foto: Shutterstock

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles kolmapäeval toimunud pressikonverentsil, et kellele immuniseerimise võimalust pakutakse, sel tasub see vastu võtta, mitte jääda ootama, et peatselt on Eestisse saabumas Euroopa Liidu ühishankevälised vaktsiinid ning avaneb võimalus valida, millist vaktsiini soovitakse.

Kiik kinnitas, et Eesti on läinud teadus- ja tõenduspõhist teed ning usaldame vaktsiine, mis on saanud Euroopa ravimiametilt positiivse hinnangu ja müügiloa.

“Sputnik ei ole Euroopa ravimiametile müügiloa tatolust esitanud,” avaldas Kiik ja lisas, et infovahetus küll käib ja seda jälgitakse muidugi huviga. Samas illusiooni, et kohe-kohe lisandub meile euroliidu hanke väiliseid vaktsiine, ei maksa luua, sest sellist plaani ei ole.

“Kui vaktsiini juba pakutakse, on mõistlik pakutav vastu võtta. Kõik vaktsiinid, mis meil pakutakse, tagavad väga kõrge kaitse. Euroopas ei lasta kergekäeliselt turule ühtki ravimit, veel enam vaktsiini,” lausus minister.

Ta kutsus üles usaldama tervishoiutöötajaid ja eksperte ning lisas, et see käib ka venekeelsete inimeste kohta, kes väidetavalt eelistavad Sputniku vaktsiini.

Eesti ravimiametist kinnitati, et Euroopa ravimiamet pole saanud Venemaa Gamaleya riikliku epidemioloogia ja mikrobioloogia keskuse välja töötatud koroonavaktsiini Sputnik V (Gam-COVID-Vac) eelhindamise ega müügiloa taotlust erinevalt ringlevatest uudiskildudest.

Sputnik V arendajad on saanud Euroopa Ravimiametilt teaduslikke nõuandeid, milles sõltumatud eksperdid pakkusid neile uusimat regulatiivset ja teaduslikku juhendit oma vaktsiini väljatöötamiseks. Kooskõlas ameti läbipaistvuspoliitikaga on vaktsiin lisatud COVID-19 ravimite ja vaktsiinide nimekirja, mis on saanud ametilt teaduslikke nõuandeid.

Sputnik V arendajate ja Euroopa Ravimiameti vahel toimub dialoog järgmiste sammude tegemiseks. Arendajad on väljendanud huvi vaktsiini eelhindamisprotseduuri võtmiseks, mida praeguse pandeemia ajal on vaktsiinikandidaatidega rakendatud.

Eelhindamisprotseduur (ingl k rolling review) võimaldab Euroopa Ravimiametil hinnata vaktsiini või ravimi kliinilisi andmeid samal ajal kui viimased uuringud veel käivad.

Ametlik müügiloa taotlemise hindamine saab seejärel toimuda lühema aja jooksul. Selleks, et eelhindamisprotseduur saaks alata, peab Euroopa Ravimiameti inimravimite komitee selleks heakskiidu andma ning heaks kiidetakse vaid kõige lootustandvamad vaktsiinid ja ravimid. Inimravimite komitee otsus sõltub olemasolevatest andmetest.

Euroopa Ravimiamet teavitab oma kodulehel kõikidest uutest hindamistest, mida amet on alustanud COVID-19 vaktsiinide või ravimite osas. Samuti antakse koheselt teada igast sisse antud ravimi või vaktsiini müügiloa taotlusest.

Amet rakendab sama lähenemisviisi ja teaduslikke põhimõtteid kõigile vaktsiinikandidaatidele, mis vastavad Euroopa ohutuse, efektiivsuse ja kvaliteedi nõuetele, ning peab hetkel dialoogi enam kui 50 vaktsiiniarendajaga kogu maailmast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.