Teadlased: maailmas on tõenäoliselt avastatud vaid 6% koroonajuhtumitest

Foto: Pixabay

Saksamaal Göttingeni ülikoolis tehtud uuring näitab, et koroonaviiruse kinnitatud juhtude ametlik arv on märkimisväärselt alahinnatud.

Vähese ning hilinenud testimise tõttu on kogu maailmas avastanud vaid umbes 6% COVID-19 juhtudest, leiab uuring. Tegelik nakkuste arv võib olla jõudnud juba mitmesse kümnetesse miljonitesse.

Testitud on vähe ja hilinenult

Neuroscience News vahendab, et Göttingeni ülikoolis dr Christian Bommeri ja prof Sebastian Vollmeri juhtimisel koostatud raportis, mis avaldati ajakirjas The Lancet Infectious Diseases, järeldati, et osades pandeemiast hõlmatud riikides on testimine olnud vähene ja hilinenud.

See omakorda aitab selgitada, miks mõnes Euroopa riigis, näiteks Itaalias ja Hispaanias, on palju suurem ohvrite arv kui näiteks Saksamaal, kus on tuvastanud hinnanguliselt 15,6% nakkustest, võrreldes ainult 3,5% Itaalias või 1,7% Hispaanias.

Avastamismäärad on veelgi väiksemad Ameerika Ühendriikides (1,6%) ja Ühendkuningriigis (1,2%). Need kaks riiki on muuhulgas pälvinud rahvatervise ekspertidelt laialdast kriitikat hilinenud reageerimise eest pandeemiale.

Valdav osa nakkustest ilmselt avastamata

Vastupidiselt sellele näib Lõuna-Koreas olevat avastatud peaaegu pooled SARS-CoV-2 infektsioonidest. Autorite hinnangul oli 31. märtsil 2020 Saksamaal 460 000 nakkust. Sama meetodi põhjal arvutati, et Ameerika Ühendriikides oli rohkem kui 10 miljonit, Hispaanias rohkem kui 5 miljonit, Itaalias umbes 3 miljonit ja Ühendkuningriigis umbes 2 miljonit nakkusjuhtu.

Samaaegselt Saksamaal tehtud uuringu avaldamisega teatas ka Ameerika Ühendriikides Baltimore’is asuv Johns Hopkinsi ülikool, et ülemaailmselt on teada antud vähem kui 900 000 kinnitatud koroonaviiruse juhtumist, mis tähendab, et valdav osa nakkustest on ilmselt avastamata.

Tulemuste tõlgendamisel tuleb olla ettevaatlik

Göttingeni Ülikooli professor Sebastian Vollmer komenteeris uuringut, öeldes et tulemused tähendavad, et valitsused ja poliitikakujundajad peavad olema äärmiselt ettevaatlikud, kui toetuvad edasiste otsuste tegemisel registreeritud juhtumite arvule.

“Äärmuslikud erinevused erinevates riikides tehtud testide hulga ja ka kvaliteedi osas tähendavad, et ametlikud juhtumikirjed on lihtsalt informatiivsed ega anna ülevaadet tegelikust olukorrast,” hoiatas Vollmer.

Teine uuringu juhtfiguur Christian Bommer lisas, et kõigis riikides, mida pandeemia puudutab, oleks kiiremas korras vaja parandada uute nakkuste avastamise ja haiguse ohjeldamise võimalusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.